Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy - Rezerwat Kornuty
Autor: Jerzy Strzelecki (Praca własna) [GFDL lub CC-BY-3.0], undefined
Magurski Park Narodowy został utworzony w 1995 roku. Jest to jeden z ciekawszych parków narodowych utworzonych w Beskidach. Obejmuje on najatrakcyjniejszy fragment Beskidu Niskiego, zaś przedmiotem ochrony jest tu nie tylko przyroda, ale i bogata kultura i cenne zabytki tego regionu. Najcenniejsze zabytki to budowle wznoszone w beskidzkich wsiach przez Łemków – dawnych mieszkańców Beskidu Niskiego, którzy zostali stąd wysiedleni w ramach Akcji „Wisła” po II wojnie światowej. Inną atrakcją na terenie Beskidu Niskiego są liczne cmentarze z I wojny światowej. Większość z nich, zapomniana i mocno podniszczona przez czas i czynniki atmosferyczne, znajduje się na górskich zboczach, ukryta w gęstym lesie.

Obszar Magurskiego Parku Narodowego to przede wszystkim pasmo Magury Wątkowskiej ze szczytem Wątkowej (847 m) – najwyższego szczytu na terenie parku. Na terenie parku liczne są osuwiska oraz jaskinie, co w górach fliszowych jest rzadkością. Najwięcej takich jaskiń występuje w masywie Cergowej.
Magurski Park Narodowy to obszar, na którym występuje wiele gatunków zwierząt podlegających ochronie. Są to m.in. nietoperze, ryba piekielnica oraz rysie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.