Podróżowanie po Szwecji

Artykuł przeznaczony jest dla osób chcących się dowiedzieć, jak wygląda podróżowanie po Szwecji, jak wygląda transport międzymiastowy w jednym z najpiękniejszych krajów Europy – Szwecji. Powszechnie wiadomo, że nie należy ona do najtańszych. Jak zatem podróżować, żeby nie przepłacić?
W przeciwieństwie do Polski, gdzie przeciętny obywatel przemieszczając się z miasta do miasta wybierze pociąg, w Szwecji najlepszym środkiem komunikacji są autobusy. Są one tańsze, a także stanowią gęstszą od kolei sieć. Najpopularniejszą firmą oferującą przewozy jest Swebus. Połączeń można szukać na stronie internetowej: http://www.swebus.se w trzech wersjach językowych (angielskiej, niemieckiej oraz szwedzkiej). Warto dodać, że każdy autobus wyposażony jest w łącze Wi-Fi.

Innymi przewoźnikami są: Bus4you, informacji można szukać na stronie http://www.bus4you.se (tylko język szwedzki), Svenskabus, http://www.svenskabuss.se i Ybus, http://www.ybuss.se (język szwedzki oraz angielski) oraz inne.
Wspomniany pociąg dzieli się na dwa rodzaje, podobnie jak w Polsce, linie regionalne oraz krajowe. Podróż jest dość droga, szczególnie w porównaniu do cen Polskich kolei, a taryfy skomplikowane. Czasem jednak można natrafić na bardzo atrakcyjne promocje, typu first lub last minute na podanej stronie internetowej: http://www.sj.se, język angielski, szwedzki oraz duński.
Najtańszą możliwą opcją jest oczywiście autostop. Gdyby zapytać szwedów, co sądzą o tym typie podróżowania, powiedzą że nie jest on popularny i mało prawdopodobne, że uda się złapać okazje. Niestety w tym wypadku wszystko zależy od szczęścia. W niektórych przypadkach znalezienie uprzejmego kierowcy na trasie Sztokholm – Jönköping zajmuje dosłownie 5 minut, w innych można się niestety nie doczekać.

Omawiając przemieszczanie się po Szwecji grzechem byłoby nie poruszyć tematu roweru. W sprzyjających warunkach trudno wyobrazić sobie lepszy rodzaj transportu na różnych dystansach, w zależności od możliwości podróżującego. Szwedzi uwielbiają rowery, w miastach oraz poza nimi można znaleźć bardzo dobrze oznaczone ścieżki rowerowe.

Ilustracja wpisu pochodzi z http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Riksdagen_June_2011.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.