Ateny – Miasto zaskakujących kontrastów

Ateny są jednym z piękniejszych miast Europy. Jako stolica Grecji, a zarazem jeden z najważniejszych ośrodków europejskiej cywilizacji, są chętnie odwiedzane przez wycieczki z całego świata. Czekają tu na nich antyczne świątynie i świecie budowle, które najlepiej przypominają o dawnej potędze Grecji. Czeka tu również Grecja współczesna, w której – mimo ogromnego szacunku dla przeszłości – życie płynie do przodu w szybkim tempie.

Ateny – Miasto o historycznym charakterze

AtenyStereotypowy obraz Aten to ogromna ilość zabytkowych budowli oraz skąpanych w promieniach słońca ruin dawnych świątyń. Te imponujące budowle liczące sobie kilka tysięcy lat są z pewnością największą atrakcją miasta i gwarancją jego turystycznego sukcesu. Ateny starożytne to przede wszystkim Akropol – wzgórze pełne antycznych świątyń, którego nie pomijają żadne wycieczki. Turyści chętnie zwiedzają i inne atrakcyjne pamiątki po starożytnych. Jedną z nich jest Olimpejon Zeusa oraz Łuk Hadriana, znanym zabytkiem jest Teatr Dionizosa z imponującą widownią. Nie można pominąć również terenów dawnej agory – miejsca tak ważnego w życiu politycznym i kulturalnym dawnych Aten. Tu nadal można ujrzeć pozostałości dawnych bibliotek i gmachów sądowych, a zachowane obiekty mogą najlepiej przypominać o istotnej roli tego miejsca przed wiekami.

Historia kontra nowoczesność

AtenyChoć nad miastem dumnie prężą się antyczne budowle, a turyści przybywają tu głównie z powodu zabytków, zdecydowana większość Aten jest miastem o współczesnym charakterze. Najwięcej budowli to obiekty budowane w okresie powojennym, w związku z napływem ludności z okolicznych wsi do miasta. W tej części miasta dominują nowoczesne bloki i komfortowe osiedla mieszkaniowe, choć i pomiędzy nimi można znaleźć kilka ciekawych zabytków. Choć gęsto zabudowane centrum współczesnych Aten może kojarzyć się z szarością, nie brak tu terenów zielonych i atrakcyjnych do wypoczynku. Jednym z najbardziej malowniczych zakątków miasta jest bowiem park znany jako Ogród Narodowy, który cieszy się wielką sympatią Ateńczyków.

Ateny są jedną z największych atrakcji, którymi kusi Grecja. To kraj, w którym ze starożytnością i wielka historią można się spotkać niemal na każdym kroku. Ci, którzy chcą lepiej poznać ten kraj, nie powinni ograniczać się tylko do zwiedzenia Aten. Atrakcji jest tu znacznie więcej, a każda z nich ma swą wyjątkową wartość historyczną.

zdjęcia: www.freeimages.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.