Bieszczadzki Park Narodowy

Znajdujące się na południu Polski pasma górskie należą niewątpliwie do jednych z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Może warto skorzystać z wiosennej pogody i udać się w ten urokliwy zakątek, łącząc wypoczynek na łonie natury i piesze (lub konne) wędrówki po górach?

Bieszczadzki Park Narodowy, położony w Bieszczadach Zachodnich, to trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce. Został utworzony w 1973 roku i obejmuje polską część łańcucha górskiego – Bieszczady znajdują się także po stronie słowackiej i ukraińskiej – stanowiąc unikalną atrakcję regionu. Charakterystyczna dla tego obszaru jest typowo wyżynna fauna i flora, a wśród licznych występujących tam gatunków możemy spotkać niedźwiedzia brunatnego, żubra, czy węża Eskulapa. Z roślin ponad 30 to gatunki endemiczne, a więc rosnące wyłącznie w Bieszczadach. Od 2007 roku żyją tam na wolności także koniki polskie.polonina caryńska

W Bieszczadzkim Parku Narodowym jest wytyczonych około 120 km szlaków turystycznych i przyrodniczych, 50 km ścieżek rowerowych i 65 km szlaków konnych. Funkcjonują tam stadniny, gdzie nie tylko możemy nauczyć się jazdy konnej na wolnym powietrzu, ale nawet przemierzać wybrane szlaki w siodle. Jeśli chcemy, w sezonie turystycznym skorzystamy z przejażdżki bryczką, udostępnioną przez park.

Na obszarze parku znajdują się obiekty noclegowe, a także pola namiotowe, dzięki czemu możemy spędzić kilka dni w samym sercu Bieszczad. W specjalnie przygotowanych do tego celu wiatach istnieje możliwość rozpalenia ogniska, jednak trzeba pamiętać o wcześniejszej ich rezerwacji. Daje nam to okazję do przebywania na powietrzu w gronie przyjaciół czy rodziny, otoczeni niezwykłymi krajobrazami parku narodowego. Oprócz tego, głównie z myślą o młodzieży, powstało 12 ścieżek przyrodniczych i przyrodniczo-historycznych, dzięki którym połączymy wypoczynek z poznawaniem przyrody i odkrywaniem występujących tam gatunków roślin i zwierząt.

Park narodowy w Bieszczadach to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Piękno tego regionu docenią z pewnością nie tylko miłośnicy pieszych wędrówek, ale także ci, których chcą przez kilka dni odpocząć w otoczeniu natury i górskich krajobrazów.

Za zdjęcia dziękujemy Kochającym Bieszczady z http://ilovebieszczady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.