Cerkwie beskidzkie: Kotań i Świątkowa Mała

Cerkiew w Kotani
Cerkiew w Katani fot.: A. Kowalczyk (beskidniski.com.pl)

Wśród cerkwi połemkowskich, w które tak bogaty jest Beskid Niski, na uwagę zasługują dwa obiekty: w Kotaniu oraz w Świątkowej Małej. Te cerkwie to ważne i pełne uroku zabytki, na które warto poświęcić nieco czasu podczas swych wędrówek po Polsce.
Wieś Kotań powstała w XVI wieku. Obecnie znana jest ze stadniny koni oraz zabytkowej, drewnianej cerkwi. Dawna cerkiew łemkowska służy obecnie jako kościół. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, zaś na otaczającym ją cmentarzu zobaczyć można sporo ciekawych nagrobków, przeniesionych tutaj z okolicznych cmentarzy.

Cerkiew w Świątkowej Małej
Cerkiew w Świątkowej Małej fot.: A. Kowalczyk (beskidniski.com.pl)

Druga ważna wieś w Beskidzie Niskim to Świątkowa Mała. Wieś ta jest pięknie położona, a istniała już w początkach XVI wieku. Dawniej zamieszkiwali ją Łemkowie, których w latach 1945-47 wysiedlono z ich rodzinnych stron. Ich miejsce zajęli nowi osadnicy – głównie górale pochodzący spod Nowego Targu. W późniejszych latach część Łemków wróciła do swej rodzinnej miejscowości. Dawna cerkiew łemkowska w Świątkowej to obecnie kościół. Budowla ta powstała w 1762 roku. W jej wnętrzu znajduje się ciekawy ikonostas oraz ikony zebrane z okolicznych cerkwi.

wpis powstał dzięki materiałom z witryny beskidniski.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.