Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy - Rezerwat Kornuty
Autor: Jerzy Strzelecki (Praca własna) [GFDL lub CC-BY-3.0], undefined
Magurski Park Narodowy został utworzony w 1995 roku. Jest to jeden z ciekawszych parków narodowych utworzonych w Beskidach. Obejmuje on najatrakcyjniejszy fragment Beskidu Niskiego, zaś przedmiotem ochrony jest tu nie tylko przyroda, ale i bogata kultura i cenne zabytki tego regionu. Najcenniejsze zabytki to budowle wznoszone w beskidzkich wsiach przez Łemków – dawnych mieszkańców Beskidu Niskiego, którzy zostali stąd wysiedleni w ramach Akcji „Wisła” po II wojnie światowej. Inną atrakcją na terenie Beskidu Niskiego są liczne cmentarze z I wojny światowej. Większość z nich, zapomniana i mocno podniszczona przez czas i czynniki atmosferyczne, znajduje się na górskich zboczach, ukryta w gęstym lesie.

Obszar Magurskiego Parku Narodowego to przede wszystkim pasmo Magury Wątkowskiej ze szczytem Wątkowej (847 m) – najwyższego szczytu na terenie parku. Na terenie parku liczne są osuwiska oraz jaskinie, co w górach fliszowych jest rzadkością. Najwięcej takich jaskiń występuje w masywie Cergowej.
Magurski Park Narodowy to obszar, na którym występuje wiele gatunków zwierząt podlegających ochronie. Są to m.in. nietoperze, ryba piekielnica oraz rysie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.