Nowy kierunek egzotycznych podróży – Gambia

Gambia - plaża Fajara
Autor: Annatto (Praca własna) [Public domain], undefined
Zainteresowanie egzotycznymi podróżami oraz chęć ujrzenia na własne oczy państw odległych i fascynujących sprawiły, że coraz częściej celem polskich turystów staje się kontynent afrykański. Oprócz Egiptu, Tunezji i Maroka coraz chętniej odwiedzane są kraje położone w głębi tego kontynentu. Modna stała się już Kenia, a w ostatnim czasie zainteresowano się również Gambią. Co koniecznie trzeba wiedzieć przed wyruszeniem to tego kraju? Jak odpowiednio przygotować się do takiej podróży?

W świecie niezwykłej przyrody i historycznych miejsc

Gambia - James Island
Gambia – James Island | Autor: Ikiwaner (Praca własna) [GFDL lub CC-BY-SA-3.0], undefined
Gambia jest krajem znanym przede wszystkim z pięknej przyrody. Na niewielkim obszarze utworzono aż siedem parków narodowych. Dla miłośników przyrody ciekawym miejscem mogą być również Ogrody Botaniczne w Bakau oraz dzika dżungla zajmująca powierzchnię Gambii Wschodniej.
Nie brak też na terenie Gambii miejsc, które odgrywają bardzo ważną rolę w punktu widzenia historii. Jednym z takich miejsc jest Albreda, znana dawniej jako ważny ośrodek handlu niewolnikami. Drugim, bardzo ważnym miejscem na terenie Gambii, jest James Island – wyspa należąca niegdyś do kolonistów z Niemiec, a następnie do Brytyjczyków. Pamiątką po czasach kolonialnych jest tutejszy fort, którego budowę ukończono pod koniec XVII stulecia. Jest on jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju, a ze względu na swą historyczną wartość został wpisany na listę UNESCO.

Bandżul – Stolica Gambii

Stolica Gambii położona jest na wyspie św. Marii i może pochwalić się ciekawą historią. Powstała w początkach XIX wieku jako osada wojskowa, która miała nadzorować przestrzeganie zakazu handlu niewolnikami. Obecnie jest to stolica kraju oraz jego najważniejsze miasto portowe. Tu również znajduje się port lotniczy. Jest to jednak miasto dość rzadko odwiedzane przez turystów, a znacznie bardziej popularnym kierunkiem podróży jest nadmorska Serrekuda.

Gambia a bezpieczeństwo

Gambia jest krajem bezpiecznym krajem dla turystów, jednak tropikalny klimat każde zadbać o zdrowie. Ważna jest ochrona przez malarią oraz skorzystanie ze szczepień: obowiązkowych i zalecanych. Obowiązkowe jest wprawdzie tylko szczepienie przeciwko żółtej febrze, ale warto skorzystać również z tych szczepień, które zaleca się podczas wypraw do wszystkich krajów tropikalnych. To szczepienia przeciw wściekliźnie, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby.

Przepisy celne

Każdy, kto chce wybrać się do Gambii, musi posiadać wizę oraz ważny paszport. Z wizą nie ma większych problemów, a można ją otrzymać nawet na granicy tego kraju. Lepiej jednak załatwić te formalności wcześniej, w czym pomóc może Konsulat Republiki Gambii. Należy również zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki, a przy wjeździe do Gambii każdy może być poproszony o jej okazanie. Zaleca się, by mieć ze sobą przynajmniej 100 dolarów na każdy dzień pobytu w tym kraju.

Ze względu na niskie ryzyko zachorowania na jedną z tropikalnych przypadłości oraz dobre warunki do wypoczynku, Gambia staje się jednym z ciekawszych i popularniejszych kierunków egzotycznych wypraw. Jej atrakcje mogą zaskoczyć swym pięknem i oryginalnością, a wakacje spędzone w tym wyjątkowym zakątku mogą dostarczyć wielu wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.