Obyczaje na Malediwach

O Malediwach możemy powiedzieć, że są miejscem skupiającym wiele kultur. Fakt, że w przeszłości Malediwy były niezwykle ważnym szlakiem handlowym niesie za sobą konsekwencje w postaci przenikania się wielu kultur. Jednak jako punkt wyjściowy należy traktować kulturę, która wraz z żeglarzami podążającymi za szlakiem, w pewnej chwili wyszła na ląd. Żeglarze postanowili bowiem zawojować teren lądowy. Nie zapominali jednak o swoich wodnych korzeniach, które powodowały, że wciąż korzystali z dobrodziejstw morza.

MalediwyArchipelag nie jest jednak miejscem, w którym kulturę dostrzeżemy na każdym kroku. Musimy mieć szczęście, aby zobaczyć tradycyjne stroje czy ludowe tańce czy też obyczaje na Malediwach, które miejsce to posiada, jednak nie celebruje zbytecznie.

Większość świąt obchodzonych na Malediwach jest związana z kalendarzem świąt religijnych.

Podczas uroczystych wydarzeń i pochodów możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk bębna Bodu Beru. Jest to tradycyjny instrument, najpopularniejszy na Malediwach i bardzo charakterystyczny dla tego obszaru. Na bębnie Bodu Beru wygrywane są różne dźwięki, do których tańczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co jednak warto podkreślić, dla każdej płci jest grana inna melodia. I tak, taniec kobiet nazywamy Bandiyaa, a taniec wykonywany przez mężczyzn – Thaara.

Wzmożony ruch turystów nie pozostaje bez wpływu na Malediwy. Tutejsi mieszkańcy są bardzo otwarci na nowości, przez co chętnie zapożyczają zachowania i zwyczaje od przyjezdnych. Należy jednak docenić, że pomimo silnych wpływów z zewnątrz i przejmowania części tradycji, tubylcy pozostają szczególnie wierni i oddani niektórym ze zwyczajów i nie pozwalają odejść im w zapomnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.