Śląsk i najciekawsze zabytki techniki

Zabytki techniki sprawiły, że województwo śląskie stało się popularne wśród turystów, a Śląsk przestał być kojarzony z terenem mało ciekawym dla zwiedzających. Dzięki odpowiedniej promocji dawne fabryki i kopalnie znów żyją – tym razem nie dla przemysłu, ale dla turystów. Zabytki techniki na Śląsku mogą zaskoczyć swą różnorodnością, a w ich szerokiej grupie znalazły się prawdziwe perełki. Do tych najchętniej odwiedzanych należą zabytkowe browary, które można zwiedzić w Żywcu oraz w Tychach. Na szlaku znalazły się również Górnośląskie Koleje Wąskotorowe oraz mieszczące się w Mysłowicach Centralne Muzeum Pożarnictwa. Ciekawostką na tym szlaku jest radiostacja w Gliwicach, zbudowana z drewna i do dziś wyróżniająca się w miejscowym krajobrazie. Będąc w Gliwicach koniecznie trzeba też zajrzeć do Muzeum Techniki Sanitarnej oraz do pobliskich Karchowic. Największą atrakcją tej miejscowości jest zabytkowa stacja wodociągowa. Wśród najciekawszych obiektów na trasie pozwalającej poznawać zabytki techniki na Śląski znalazł się również Radzionków, znany z Muzeum Chleba.

Nie brak wśród tych zabytków techniki tego, co dla Śląska najbardziej charakterystyczne. Zabytkowe kopalnie węgla można zobaczyć m. in. w Zabrzu oraz w Rybniku, warto też zajrzeć do Tarnowskich Gór, znanych dzięki Zabytkowej Kopalni Soli. W jej pobliżu (a dokładniej w Reptach) znajduje się jednej z najciekawszych obiektów na szlaku. To Sztolnia Czarnego Pstrąga, którą można zwiedzać za pomocą łodzi kursujących w podziemnym tunelu. Na szlaku znalazły się również najpiękniejsze osiedla robotnicze, którymi może się pochwalić Śląsk. To należące do Katowic osiedla Nikiszowiec i Giszowiec, które powstały na początku XX wieku z myślą o pracownikach pobliskiej kopalni.

Niezwykłe zabytki techniki sprawiły, że Śląsk stał się popularnym celem podróży. Wizyta na jego terenie może dostarczyć wielu wrażeń i pozytywnych emocji. Dzięki nim można poznać dzieje śląskiego przemysłu i lepiej zrozumieć historię oraz kulturę Śląska jako regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.