Szlak Naftowy, czyli wędrówka przez polski Teksas

Nafta i Szlak Naftowy zwykle kojarzy się nam z Teksasem. Aby ujrzeć wspaniałe zabytki związane z przemysłem naftowym nie trzeba jednak wybierać się w daleką podróż. Ciekawe obiekty można ujrzeć również w Polsce, zaś ich lepsze poznanie ułatwia Szlak Naftowy. Szlak ten prowadzi przez Beskidy Środkowe i Wschodnie, zahacza również o tereny Pogórza Środkowobeskidzkiego. Tu, w skałach zbudowanych z fliszu karpackiego, powstały bogate złoża ropy naftowej oraz gazu ziemnego. To dzięki tym złożom na przełomie XIX i XX wieku dokonały się na tych ziemiach ważne przemiany o charakterze społecznym i gospodarczym. Ci turyści, którzy chcą poznać historię polskiego przemysłu naftowego, z pewnością będą zadowoleni z możliwości poruszania się tym szlakiem.
Szlak ten prowadzi również na tereny, które dawniej wchodziły w skład Galicji, a obecnie znajdują się w granicach Ukrainy. Część polska to trasa łącząca miejscowości: Jasło, Krosno, Sanok, Lesko oraz Ustrzyki Dolne. Ważnym punktem na tej trasie jest Muzeum Przemysły Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. To wyjątkowe muzeum powstało na terenie najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Szlak NaftowyW Jaśle narodził się polski przemysł naftowy. To właśnie tu w XIX wieku Ignacy Łukasiewicz zbudował pierwszą destylarnię ropy naftowej. W miejscowym Muzeum Regionalnym można zaś zapoznać się z historią tego miasta, warto również obejrzeć kamienicę, w której swą aptekę prowadził sam Łukasiewicz. Na terenie powiatu jasielskiego nie brak i innych ciekawych obiektów związanych z naftą. W Harklowej można ujrzeć szyby naftowe, zaś w Osobnicy znajduje się kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Krosno, kolejny ważny punkt na szlaku, również może pochwalić się szybami naftowymi. Tu, w Muzeum Podkarpackim, można ujrzeć największą w Europie kolekcję lamp naftowych, na którą składa się około 900 eksponatów.

Sanok to kolejna ważna miejscowość na Szlaku Naftowym. To właśnie rozwijający się w okolicy przemysł naftowy zapewnił mieszkańcom Sanoka godne życie i pomógł miastu zająć ważną pozycję. Nic więc dziwnego, że na terenie tutejszego Parku Etnograficznego – Muzeum Budownictwa Ludowego znajduje się ciekawa wystawa, na której prezentowane są obiekty związane z przemysłem naftowym w XIX oraz XX stuleciu.

W ostatniej miejscowości na tym szlaku, która leży w granicach Polski, można zajrzeć do dawnej rafinerii „Fanto”. Ustrzyki Dolne są dumne z tej rafinerii, zaś na terenie powiatu bieszczadzkiego nie brak i innych ciekawostek związanych z naftą. W Ropience można ujrzeć krzyż, ustawiony w miejscu pierwszego odwiertu, zaś w Brzegach Dolnych i Dwerniku nadal czynne są złoża ropy naftowej.

Ci turyści, którzy chcą kontynuować wędrówkę i przekroczyć polsko – ukraińską granicę, mogą liczyć na kolejne atrakcje związane z naftą. Na terenie Ukrainy Szlak Naftowy przebiega przez takie miejscowości, jak Sambor czy Drohobycz. Kończy się we Lwowie. W tym mieście, w 1852 roku Ignacy Łukasiewicz przeprowadził pierwszą na świecie destylację ropy naftowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.