Wysowa – Atrakcja Beskidu Niskiego

Choć niewielkie miasteczko, to ma duże znaczenie. Słynie ze źródeł mineralnych, łagodnego mikroklimatu i pięknego Parku Zdrojowego. Jest bardzo dobrze zagospodarowane pod względem turystycznym i stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry. Wysowa, bo o niej mowa, to bez wątpienia jedna z najważniejszych miejscowości na terenie Beskidu Niskiego.

Wysowa – Miejscowość Wypoczynkowa

Założona na początku XV wieku jako wieś na prawie wołoskim, aż do II wojny zamieszkiwana głównie przez Łemków, dziś świetnie sprawdza się jako ważny ośrodek turystyczny oraz uzdrowisko. Tutejsze wody zawierają zestaw cennych mikroelementów: litu, miedzi, cynku i kobaltu. To świetne miejsce dla tych, którzy są zbyt zestresowani. Korzystnie pobyt w Wysowej wpływa również na alergików oraz na osoby mające problemy z układem krążenia. Wody zdrojowej można napić się na terenie Parku Zdrojowego, gdzie aż w 12 punktach można za darmo nabrać sobie leczniczej wody. Największym zainteresowaniem cieszą się wody „Henryk” oraz „Franciszek”. Warto zaznaczyć, że Wysowa posiada bardzo dobrą infrastrukturę, która powstała w większości na przełomie lat 60 i 70 XX wieku.

Cerkiew w Wysowej

Wysowa zajmuje bardzo ważne miejsce wśród ludności prawosławnej oraz greckokatolickiej. Nad tym popularnym uzdrowiskiem wznosi się Góra Jawor, na stokach której stoi niewielka kaplica – miejsce licznych pielgrzymek prawosławnych.
Ważnym obiektem jest również znajdująca się w samej Wysowej drewniana cerkiew greckokatolicka, a obecnie prawosławna, św. Michała Archanioła. Zbudowana została w 1779 roku w miejscu poprzedniej świątyni, spalonej w trakcie walk toczonych w Wysowej i okolicach między konfederatami barskimi a Rosjanami. Na przełomie XIX i XX stulecia cerkiew została trochę przebudowana i w takiej formie możemy ją oglądać w dniu dzisiejszym. Dziś jest to cerkiew służąca prawosławnym, a podlega pod parafię w Hańczowej. W jej wnętrzu dominuje wyposażenie pochodzące z XVIII – XIX stulecia.
Wnętrze cerkwi zdobi barokowy ikonostas pochodzący z XVIII wieku. Zobaczyć tu również można barokowy ołtarz boczny z ikoną Matki Boskiej. Dodatkową ozdobą wnętrza jest polichromia z lat 1912-1913, przedstawiająca motywy figuralne oraz ornamentalne.


Jako miniatury wpisu użyto zdjęcia http://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AWysowa_-_Dom_Zdrojowy_02.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.