Beskid Niski i jego atrakcje

Jest wyjątkowym pasmem górskim, w którym zachowała się piękna przyroda oraz regionem wyjątkowo ciekawym ze względu na tutejsze zabytki. Beskid Niski to kraina dla tych, którzy lubią wędrować mniej znanymi i rzadziej uczęszczanymi szlakami turystycznymi oraz tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Brak tu gwarnych kurortów i uzdrowisk, a te, które można ujrzeć na jego terenie, wyróżniają się spokojną atmosferą. Jedną z nich jest Rymarów, drugą – Iwonicz Zdrój. Ciekawą miejscowością jest także Wysowa Zdrój. W tych trzech miejscach można znaleźć noclegi w domach wypoczynkowych i sanatoriach. W pozostałych miejscowościach Beskidu Niskiego dominują kwatery prywatne oraz niewielkie pensjonaty.

Beskid Niski poranekChoć Beskid Niski jest jeszcze dość słabo zagospodarowany pod względem turystycznym, nie można mu odmówić atrakcyjności. To kraina pięknych widoków oraz malowniczo położonych wsi. Do tych najciekawszych zalicza się Krempna oraz Tylawa, ciekawa jest również Zyndranowa. W wielu miejscowościach można ujrzeć wspaniałe zabytki dawnej architektury ludowej. Są to połemkowskie chaty oraz dawne cerkwie. Część z nich służy dalej prawosławnym i grekokatolikom, choć wiele zostało przemienionych w kościoły katolickie. Pięknie prezentuje się cerkiew w Wysowej, ma się czym pochwalić również Kotań. Kwiatoń przyciąga turystów cerkwią, która uznawana jest za najpiękniejszą w całej Polsce. W Świątkowej, w Uściu Gorlickim oraz w wielu innych miejscowościach można te drewniane cerkwie podziwiać do dziś.
Inną atrakcją Beskidu Niskiego są cmentarze z okresu I wojny światowej. W Uściu Gorlickim oraz w Desznicy znajdują się one przy głównych drogach, a ich znalezienie nie stanowi większego problemu. Są jednak i inne cmentarze, często ukryte na stokach górskich, porośnięte gęstym lasem, do których można dotrzeć tylko na własnych nogach. To piękne, a zarazem smutne miejsca, którym z pewnością warto poświecić nieco uwagi.

Wyjątkową miejscowością na terenie Beskidu Niskiego jest Dukla. To sympatyczne miasteczko może się pochwalić zabytkowymi kościołami oraz okazałym pałacem. Mieści się w nim obecnie muzeum. Ciekawy, choć nieco podniszczony, jest tutejszy rynek, którego centralną część zajmuje ratusz. Nad Duklą góruje charakterystyczny masyw Cergowej, na której zboczach wiódł swój pustelniczy żywot jeden z bohaterów miasta – Jan z Dukli.

Miejscowością, do której koniecznie trzeba zajrzeć, jest niewielka Zyndranowa. Tu znajduje się ciekawy skansen, w którym można poznać i zrozumieć dzieje Łemków. Inną atrakcją wsi jest mała izba muzealna, w której eksponowane są pamiątki po mieszkających tu przed wojną Żydach.


Jako miniatury wpisu użyto zdjęcia http://www.mediawiki.org/wiki/File:Beskid_Niski_poranek.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.