Co mogą zaoferować turyście Góry Stołowe

Góry Stołowe to niezwykły masyw górski, położony w Sudetach. Powstały przed 30 milionami lat i stanowią jedne z nielicznych europejskich gór płytowych. Płyty, które składają się na Góry Stołowe, utworzone są z górnokredowych piaskowców ciosowych i ułożone są płasko – stąd ich intrygująca nazwa. W 1993 roku oficjalnie utworzono Park Narodowy Gór Stołowych.
Góry Stołowe stanowią niesamowitą atrakcję turystyczną, nie tylko ze względu na swój nietypowy wygląd, ale i na fakt, że chodzenie po nich daje możliwość poznania charakterystycznych dla tych gór szczelin i form, często przybierających niecodzienne kształty.

Co warto zobaczyć przemierzając szlaki turystyczne?

Tu trzeba jasno powiedzieć, że całe piękno Gór Stołowych poznać można wyłącznie podczas pieszych wędrówek, które ułatwiają specjalnie wyznaczone szlaki turystyczne. Szczególnym zainteresowaniem turystów i jedną z największych atrakcji jest najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 metrów n.p.m) – Szczeliniec Wielki. Cechą charakterystyczną szczytu są niesamowite formy skalne, które przybierają ciekawe postacie i kształty. Wśród nich zaobserwować można miedzy innymi : „Koński łeb”, „Małpoluda”, „Kwokę”, czy „Kołyskę”. Warto wspomnieć również, że niesamowite wrażenie na zwiedzających zrobić może również „Piekło”. Jest to najgłębsza szczelina Gór – 30 metrów głębokości.

Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki

Głównym punktem wypadowym na Szczeliniec jest nieduża wieś Karłów, a na jego szczyt prowadzi bardzo kręty szlak turystyczny. W trakcie wędrówki turysta natknąć się może na przepiękne schronisko z XIX wieku, obok którego wmurowane zostały tablice upamiętniające historyczne wejścia na szczyt dwójki znakomitych osobistości – J.W. Goethego oraz J.Q. Adamsa.

Góry Stołowe to rzecz jasna nie tylko Szczeliniec Wielki, ale i cała masa innych atrakcji. Niemal każdego turystę zachwyci piękno lasów porastających góry oraz występująca w nich roślinność ( w tym świetna alternatywa dla popularnego czosnku – czosnek niedźwiedzi, będący niezwykle aromatyczną przyprawą). Zachwyt budzić może także, uznawana za symbol ziemi kłodzkiej – róża kłodzka, porastająca łąki Gór Stołowych.

Do ilustracji użyto zdjęcia: Piotr Chrobot, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.