Co może przyciągnąć turystów w Pieniny

Trzeba przyznać, że Pieniny są piękne o każdej porze roku. To właśnie tam możemy podziwiać wysokie pasma górskie, które rozciągają się pomiędzy południową Polską, a północną Słowacją. Całość stanowi długi porozdzielany pas skałek wapiennych. Dlatego też, to miejsce nazywa się, inaczej Pieniński Pas skałkowy. Z kolei od południa pasmo górskie graniczy z pasmem Magury Spiskiej, a od północy z Beskidem Sądeckim i Gorcami. Całość, to innego jak rozległy łańcuch górski, którego długość wynosi 35 km. Całe, to pasmo podzielone jest na trzy części:

Pieniny Spiskie – to pasmo, które znajduje się pomiędzy doliną Białki, a przełomem Dunajca pod Niedzicą. To właśnie w tamtych okolicach najwyższym szczytem jest Żar o wysokości 979 m n.p.m.

Pieniny Środkowe – często nazywane zwyczajnie Pieninami. Rozciągają się od Czorsztyna aż do Szczawnicy. Najwyższy Szczyt w tym rejonie, to 3 korony = 982 m n.p.m.

Małe Pieniny – jest, to ostatnia cześć łańcucha, która rozpoczyna się w Szczawnicy, a kończy w dolinie Popradu. Najwyższym szczytem w tych okolicach jest Wysoka i ma ponad 1050 m n.p.m. Są, to bardzo urozmaicone tereny, gdzie mamy okazję podziwiać najpiękniejsze walory przyrodnicze i krajobrazowe tych okolic. Całość zbudowana jest z skał wapiennych, które dzięki czynnikom erozji zmieniły swój kształt, przez co przybrały one bardzo efektowne formacje. Wśród tych wszystkich przeobrażeń możemy podziwiać nie tylko Trzy Korony, ale także Sokolicę. W tamtych rejonach znajdziemy również bardzo duże ściany wapienne, po których możemy się bez przeszkód wspinać. Ich wysokość dochodzi nawet do 300 m.

Pieniny to pasmo górskie o bardzo korzystnym mikroklimacie. Zachmurzenie jest tu umiarkowane, zaś nasłonecznione doliny otulane są każdego poranka mlecznymi mgłami. Takie bogactwo krajobrazu i oprawa przyciąga co roku rzesze turystów przemierzających liczne szlaki turystyczne. Doliny i lasy poprzecinane są krótkimi potokami, co czyni z Pienin jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych zarówno Polski jak i Europy. Blisko tych okolic znajdują się Tatry, z którymi cały pas górski sąsiaduje, dlatego z stąd jest również doskonały widok na najwyższy szczyt w Polsce. W okolicy znajdują się także 2 parki narodowe. Mowa oczywiście o Pienińskim Parku Narodowym i Pieninský Národný Park, który znajduje się już bezpośrednio po stronie słowackiej. Jeśli tego nam mało, to w Małych Pieninach znajdziemy także kilka o wiele mniejszych parków, które służą za rezerwaty przyrody.

Spływ przełomem Dunjca

Jednak, dla amatorów ekstremalnych sportów wodnych, i tak największą atrakcją tych okolic jest spływ Dunajcem. Jest, to wspaniały widok i ekstremalne doznanie. Spływ możemy rozpocząć w przystani w Sromowcach Wyższych bądź Niższych, natomiast zakończyć w Szczawnicy albo Krościenku. Warto dodać, że spływ odbywa się na drewnianych tratwach, którymi sterują przebrani w stroje ludowe flisacy, którzy zabawiają uczestników góralskimi kawałami i anegdotami.

Pieniny to przede wszystkim górskie atrakcje

Jedną z niewątpliwie najsłynniejszych atrakcji Pienin jest majestatyczny masyw górski Trzech Koron, którego partię szczytową stanowi pięć turni:

  • Okrąglica,
  • Płaska Skała,
  • Nad Ogródki,
  • Pańska Skała,
  • Niżnia Okrąglica, zwana także siodłem.

Od strony Krościenka nad Dunajcem prowadzą na Trzy Korony dwa przepiękne szlaki dostępne także początkującym wędrowcom. Żółty wiedzie do przełęczy Szopka, skąd można iść dalej szlakiem niebiskim na szczyt. Zaś idąc niebieskim szlakiem- zamgloną, leśną ścieżką, zahaczymy także o Zamkową Górę. Na samym szczycie Okrąglicy znajduje się położona nad prawie 500- metrową przepaścią platforma widokowa, z której mamy niezapomniany widok na srebrzystą wstęgę Dunajca. Możemy także zobaczyć Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Jeśli natrafimy na wyjątkowo ładną pogodę, możliwe jest dostrzeżenie nawet Babiej Góry. Schodząc ze szczytu stromym żółtym szlakiem możemy dojść do schroniska PTTK Trzy Korony a dalej pójść na stronę słowacką i zwiedzić także Czerwony Klasztor, a następnie malowniczą drogą idąc wraz z biegiem Dunajca dotrzeć do Szczawnicy. Warto dodać, że po zejściu z masywu, a przed dojściem do schroniska możemy podziwiać niezapomniany widok na Trzy Korony uwieczniany na wielu widokówkach.

Innym znanym pienińskim szczytem jest Sokolica, na szczycie której także znajdziemy niesamowity punkt widokowy. Warto dodać, że bardziej przyzwyczajeni do dłuższych wędrówek turyści mogą wejść na ten szczyt idąc zielonym szlakiem od strony Krościenka nad Dunajcem, natomiast potem wspomnianym wcześniej niebieskim szlakiem na Trzy Korony. Niestety zarówno wstęp na platformę widokową na Sokolicy, jak i na Trzech Koronach jest płatny, jednak przeżycia związane z tymi wspaniałymi widokami są bez wątpienia warte tej drobnej opłaty.

Malownicze pienińskie mgły

Oczywiście wspomniane wyżej szczyty położone są na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Miłośnicy fauny i flory znajdą tu wiele interesujących gatunków, zaś każdy turysta wrażliwy na piękno przyrody doceni szczególne piękno lasów i gór pienińskiego parku. Warto dodać, że u podnóża masywu Trzech Koron, a niedaleko schroniska PTTK znajduje się muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. Cenną informację jest także fakt, że pienińskie szlaki dostępne są zarówno dla wytrawnych jak i początkujących turystów. Zatem nie martw się, jeśli będzie to Twoja pierwsza wyprawa w góry – nawet najpiękniejsze szlaki stoją przed Tobą otworem.

Pieniny to także piękne miasteczka i urokliwe wioski

Nidzica

Jednak atrakcją tamtejszego regionu są nie tylko szlaki, góry i krajobrazy, lecz także niezwykłe miejscowości. Najczęściej odwiedzaną z nich jest bez wątpienia Niedzica, a dokładniej słynny zamek w Niedzicy. Zamek ten wybudowany został w XIV wieku. Jego niewątpliwą atrakcją jest duch księżniczki Brunhildy, która wg legendy podczas małżeńskiej kłótni wpadła do studni i do dziś można ją o zmroku zobaczyć. Oprócz tego możemy obejrzeć komnaty, lochy więźniów oraz wejść na wysokie wieże, skąd ukazuje się wspaniały widok na Zbiornik Czorsztyński. Na zamku kręcono m.in znanego wszystkim „Janosika” czy też „Zemstę”. W Niedzicy znajduje się także zabytkowy kościół św. Bartłomieja z XIV w., w którym znajdują się przepiękne organy, tryptyk i polichromia oraz obraz „Męczeństwo św. Bartłomieja”.

Czorsztyn

Kolejną znaną miejscowością jest Czorsztyn. Jego główną atrakcją są ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku oraz kaplica z przełomu XVIII i XIX wieku.

Jaworki

Inną miejscowością turystyczną są Jaworki. Tam z kolei znajduje się wiele rezerwatów przyrody- Wąwóz Homole, Zaskalskie- Bodnarówka, Biała Woda oraz wysokie skałki. Entuzjaści sztuki sakralnej znajdą tam kościół św. Jana Chrzciciela w Jaworkach, będący dawniej cerkwią grekokatolicką.

Szczawnica

Ostatnią znaną miejscowością jest Szczawnica, która słynie ze swoich właściwości zdrowotnych. Już od połowy XIX wieku miasto to nosi szczytne miano uzdrowiska. Klimat Szczawnicy, szczególnie polecany jest dla osób z chorobami układu oddechowego i pokarmowego. Dla układu pokarmowego wyjątkowo korzystne są szczawy alkaliczne słone. Sanatoria i domy wczasowe w swojej ofercie posiadają kąpiele węglowe, inhalacje, kąpiele z olejkami eterycznymi lub bez, inhalacje indywidualne i solankowe, masaż podwodny, okłady borowinowe, zajęcia z gimnastyki, a także szereg zabiegów z dziedziny fizykoterapii. W Szczawnicy znajduje się także Muzeum Uzdrowiskowe, w którym można podziwiać unikalną kolekcję ponad 350 przedmiotów związanych z uzdrowiskiem: różnych rycin, fotografii czy kart pocztowych. Warto nadmienić, że we wszystkich wymienionych wyżej miejscowościach, szczególnie zaś w Szczawnicy można zaopatrzyć w oryginalne wyroby górali. Należą do nich nie tylko znane powszechnie wytwory kulinarne jak np.oscypki, lecz także wyroby rękodzielnicze: rzeźby, chusty albo biżuteria.

Szczawnica to miejsce, w którym można się zakochać. Nie chodzi już tylko i wyłącznie o samą atrakcyjność krajobrazu, ale także o inne czynniki, które pozwoliły ukształtować klimat w tym miejscu. Jeśli ktoś interesuje się historią tych miejsc, to powinien wiedzieć, że te tereny nie były pokryte lodowcem w okresie trzeciorzędowych zlodowaceń. To właśnie, dlatego wyglądają one w całości naturalnie od wielu lat.

Po leczniczych zabiegach przychodzi czas na odkrywanie atrakcji Szczawnicy. A jest ich niemało. Dla amatorów dzikiej przyrody Pieniny to idealna kraina, góry pokryte lasami o bogatej florze i faunie. Można zdecydować się na pieszą wędrówkę, okolica Szczawnicy poprzecinana jest licznymi szlakami turystycznymi, które prowadzą na szczyty Pienin i Gorców. Warto wiedzieć, że trasy turystyczne są dostosowane zarówno dla doświadczonych piechurów jak i amatorów. Dla tych, którzy pragną podziwiać widoki z fotela, miasto oferuje kolejkę krzesełkową, która prowadzi na Palenicę. Staje się ona powoli centrum sportów zimowych. Na terenie miasta znajduje się kilka wyciągów narciarskich. Jak widać Szczawnica jest atrakcyjna także zimą.

Transport i noclegi

Warto także dodać, że każda z wyżej wymienionych miejscowości posiada szeroką bazę noclegową oraz gastronomiczną. Bez najmniejszych trudności znajdziemy odpowiedni dla nas nocleg u przemiłych górali oraz smaczne, zdrowe posiłki. Ważna jest także informacja, że pomiędzy tymi miejscowościami istnieje rozbudowana sieć komunikacyjna. Busiki i autobusy umożliwią nam szybki transport do sąsiedniego miasteczka albo do naszego szlaku. Pieniny są zatem idealnym kierunkiem dla każdego, kto chce odpocząć na łonie natury, podziwiając piękny polski krajobraz. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Miłośnicy gór- niezapomniane szlaki i widoki. Amatorzy przyrody- piękną faunę i florę. Szukający przygód – niezwykły spływ Dunajcem. Zaś koneserzy zabytków- zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie oraz wiele starych, zabytkowych kościołów. Nie zwlekaj zatem i rozpocznij w Pieninach swoją wakacyjną przygodę.

Wyjątkowy mikroklimat

O pogodę i klimat również nie musimy się martwić w tych terenach panuje łagodny klimat przez cały rok. Jeśli będziemy, więc w okolicach, to nie wypada nam zajrzeć w ten cudowny zakątek naszego kraju. Jest to też recepta na udane wakacje które możemy spędzić w Polsce.

Zdjęcia użyte w publikacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.