Góry Sowie – najstarsze polskie pasmo górskie

Sudety Środkowe w Polsce to przepiękne pasmo górskie, przyciągające rzesze turystów. Sudeckie Góry Sowie zlokalizowane są w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim. Są to góry bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, a ich najwyższym szczytem jest Wielka Sowa(1015 m. n.p.m.). W górach znaleźć można przede wszystkim lasy sosnowe, porastające większość ich powierzchni. Gdzieniegdzie natknąć się można na polany oraz cisy i buczyny.

Góry Sowie stanowią najstarszą część Sudetów, zbudowane są głównie z prekambryjskich gnejsów. Gnejs zaliczany jest do najstarszych budulców skalnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Góry powstawały w najstarszym okresie ery prekambryjskiej, archaiku. W erze paleozoicznej były snem morskim z aktywnością wulkaniczną, wtedy też miał miejsce proces sedymentacji skał osadowych. Góry Sowie zostały wypiętrzone w okresie trzeciorzędu, a ich charakterystyczną cechą są szczyty w kształcie kopuł. Średnia wysokość wyniesień górskich wynosi 600-700 m. n.p.m.
Masywne wały górskie przecinają cztery przejezdne przełęcze, zlokalizowane nad Kotliną Garb Dzikowcaką. Znacznie obniżenie masywu górskiego następuje dalej na zachód, gdzie główny grzbiet kieruje się w stronę Głuszycy i Gór Kamiennych. Cechą charakterystyczną dla tych gór jest zaś płaski grzbiet szczytów, z wyraźnym zaznaczeniem asymetryczności skoków. Cecha inna aniżeli kopułowatość wierzchołków Gór Sowich.

Góry Sowie bogate są w minerały. Na północno-wschodnich skrajach górskich występują turmaliny. Znaleźć można kwarce, szczególnie ametysty, kryształy górskie i kwarce dymne. Sporadycznie znajdowały się w górach także szmaragdy.

Krajobraz Gór Sowich jest zróżnicowany występowaniem długich dolin, które niejako wdzierają się w główny masyw wzdłuż górskich potoków. Krajobraz pozostaje typowo górskim. Ze zboczy obserwować można panoramy okolicznych miejscowości i oglądać oddalone pasma górskie.

W Górach Sowich, szczególnie ze względu na wysokość masywu i spore oddalenie od innych pasm górskich, klimat jest dość surowy i obfity w opady. Dotyczy to wyższych partii gór, które zimą stanowią doskonałe warunki dla narciarzy. Panują tam warunki typowo górskie: wysokie opady, długo zalegająca pokrywa śnieżna i niskie średnie temperatury Partie niższe zaś, do wysokości 400 m. n.p.m. charakteryzują się raczej umiarkowanym klimatem środkowoeuropejskim i dominuje tam ukształtowanie powierzchni typowo nizinne.

W górach spotkać można wielu przedstawicieli świata zwierząt. Do najliczniejszych zaliczają się jeleniowate i małe drapieżniki, ale charakterystyczne dla Gór Sowich są korsykańskie muflony. Główna górska roślinność to na nizinach typowy las nizinny i pola uprawne. Górne partie to lasy sztuczne i sadzone selektywnie, których większość stanowią lasy świerkowe. Z przedstawicieli przyrody nieożywionej, warto wymienić skałki gnejsowe występujące na terenie całego pasma górskiego, skałki wapienne (szczególnie w rejonie Wapiennej w okolicy Dzikowca) oraz doliny potoków (Kamionki, Młynówki, Bielawicy, Michałowskiego Potoku, Jugowskiego Potoku, Walimianki, Młynówki, Sowiego Potoku, Piekielnicy, Woliborki).

Góry Sowie mają w sobie dużo atrakcji dla turystów. Szczególnie warte polecenia jest zwiedzenie zamkniętych kopalni znajdujących się w Nowej Rudzie i działających jako muzea. W górach znajdują się słynne podziemne sztolnie hitlerowskie Riese, zlokalizowane w Głuszycy i Walimiu. Warte obejrzenia są Zamek w Nowej Rudzie, Zamkowa Góra, Zamek Grodno, Jezioro Lubachowskie, Pałac Jedlinka, Kamień Trzech Granic wieże widokowe na Wielkiej Sowie i Kalenicy oraz Twierdza Srebrnogórska. Do tego dużo pięknych wiaduktów (m.in. w Nowej Rudzie, w Zdrojowisku).

W górach znajdują się cztery główne schroniska: Zygmuntówka, Orzeł, Sowa oraz Bacówka. Na terenie pasma górskiego znajduje się wiele wyciągów, tras narciarskich, szlaków rowerowych oraz gęsta sieć szlaków pieszych, oprowadzających po najciekawszych przyrodniczych i krajobrazowych zakątkach górskich. Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza oznaczony jest kolorem czerwonym, prowadzi przez najciekawsze partie Sudetów, od Świeradowa-Zdroju do Prudnika. Długość szlaku to ok. 440 km, które można przejść w około 104 godziny. W Górach Sowich istnieje mnóstwo innych szlaków, w tym dwa zielone, dwa żółte, jeden niebieski i jeden czarny. Są szlaki rowerowe oraz czerwony szlak narciarski, prowadzący do Schroniska Andrzejówka na Przełęczy Trzech Dolin w Górach Suchych.

zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Góry_Sowie?uselang=pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.