Jakie narty dla początkujących?

Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z narciarstwem, to zapewne prędzej czy później staniesz przed wyborem nart. Na początku lepiej, abyś korzystał z oferty wypożyczalni, bowiem nie masz pewności, czy pokochasz ten sport, a zakup nart wcale nie jest małym wydatkiem. Kiedy już dojdziesz do wniosku, że chcesz zainwestować we własny sprzęt, to musisz wybrać odpowiednie narty, aby nauka jazdy na nartach była przyjemna i łatwa. Jakie są najlepsze?

Sklepy oferujące sprzęt narciarski zapewniają ogromny wybór tego typu produktów. Możemy wybierać wśród wielu modeli i marek. Nowicjusze mogą mieć niemały problem z wyborem nart i innych akcesoriów narciarskich, dlatego też przygotowaliśmy artykuł, dzięki któremu każdy bez problemu kupi idealne narty dla siebie i będzie mógł rozpocząć nową przygodę! Zachęcamy do jego przeczytania! 

Idealne narty na start – na co zwrócić uwagę?

Musisz przede wszystkim wiedzieć, że na rynku znajdują się modele przeznaczone dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Dlatego też podczas wyboru musisz zwrócić uwagę na kilka czynników – inaczej istnieje duże ryzyko, że źle je dopasujesz, przez co jazda na nartach nie będzie sprawiała Ci frajdy.

Dokonując wyboru nart, musisz zainteresować się ich długością. Powinny one sięgać do brody lub nosa. Jeśli wybierzesz za krótkie lub długie, to najprawdopodobniej będziesz miał mniejszą kontrolę na stoku. Ważną kwestią jest też twardość nart. Zgodnie z tym, co mówią eksperci, narty dla początkujących powinny być miękkie, dzięki czemu skręty będą dużo prostsze.

Wśród istotnych parametrów warto też wspomnieć o szerokości. Osoby zaczynające przygodę z narciarstwem powinny zdecydować się na szerokie narty, by cieszyć się stabilnością podczas zjazdów na stoku. Wraz z nabywaniem umiejętności, możemy zdecydować się na węższe narty. Promień skrętu również jest ważny – powinien mieć około 13-18 metrów. Osoby początkujące zdecydowanie powinny zdecydować się na zakup nart z wyższym promieniem skrętu, ponieważ zapewniają większą stabilność i wiele innych korzyści.

Jakie narty dla początkującego narciarza?

Mimo że na rynku znajdziemy różne rodzaje nart, to jednak nie wszystkie nadają się dla osób początkujących. Kupując narty na start, z pewnością nie powinni nas interesować te z kategorii freestyle, czy freeride. Zamiast tego powinniśmy skupić się na nartach All Mountain lub All Round. Są one uniwersalne – w sam raz do nauki. Co warto więcej o nich wiedzieć?

  • All Round – to podstawowy model nart, który jest najlepszy na pierwsze jazdy po stoku. Wiadomo, że pierwsze próby nie są łatwe, dlatego lepiej wybierać takie, które łatwo się prowadzi, a poza tym jazda jest całkiem przyjemna. Wszystkie te wymagają spełniają właśnie narty All Round!
  • All Mountain – te natomiast cieszą się niezwykle dużą popularnością. Są znakomite na każde warunki – sprawdzają się na ubitym, jak i miękkim śniegu. To najlepszy wybór na zróżnicowane trasy zjazdowe i nie tylko.

W jakim sklepie kupić narty?

Nie bez znaczenia jest też to, gdzie zakupimy narty. Najbezpieczniej zakupów dokonać w sklepie, który istnieje na rynku już od kilku lat. Powinniśmy upewnić się również, jak wyglądają kwestie związane z reklamacją czy zwrotem. Dodatkowo wybierając sprawdzony sklep z nartami, możemy liczyć na profesjonalne doradztwo w doborze sprzętu.

Oczywiście istotny jest również asortyment. Dobrze byłoby gdybyśmy mieli do wyboru wiele marek narciarskich, dzięki czemu mamy większe możliwości. Jeśli w ofercie danego sklepu znajdują się produkty pochodzące jedynie od jednego producenta, to najprawdopodobniej oznacza, że nie będą one najlepsze dla osoby początkującej. Poza tym ważne jest, aby wybrać sklep oferujący gwarancje na produkty. Stosując się do tych powyższych wytycznych podczas wyboru sprzedawcy, na pewno uda nam się dokonać zadowalającego zakupu!

Gdzie wybrać się na narty, aby nauczyć się jeździć?

Nauka jazdy na nartach powinna odbywać się w odpowiednim miejscu. Najlepiej, aby znajdowało się ono niedaleko naszego miejsca zamieszkania, a poza tym musi oferować, chociażby kilka szeroki tras polecanych dla początkujących. Istotne są też wyciągi, dzięki którym wjazd na stok jest dużo prostszy! Największą popularnością wśród turystów cieszy się oczywiście Zakopane, ale wielu decyduje się również na naukę w Szczyrku, Białce Tatrzańskiej, czy Kotlinie Kłodzkiej.

Podczas wyboru lokalizacji koniecznie musimy skupić się na tym, aby znajdowały się tam łatwe trasy. Nie możemy od razu wrzucać się na głęboką wodą, bo najprawdopodobniej nic z tego nie będzie, a my jedynie zniechęcimy się do narciarstwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.