Tatry Polskie – surowe górskie piękno

Tatrzański Park Narodowy

Polskie Tatry są siedliskiem wielu unikalnych gatunków zwierząt, ptaków i roślin oraz miejscem, gdzie można spotkać dziewicze krajobrazy. Aby ochronić naturalne środowisko utworzono tutaj Park Narodowy. Na terenie o powierzchni ponad dwudziestu hektarów mieści się aż 274 kilometrów tras dla turystyki pieszej oraz osiem schronisk PTTK. Kolory tras nie odpowiadają ich stopniowi trudności, a jedynie rozróżniają je od siebie. W całym Parku Narodowym obowiązuje cisza i restrykcyjne przepisy porządkowe. Aby do niego wejść, należy również kupić bilety.

Tatry zachodnie

Masyw zachodni Tatrzańskiego Parku Narodowego jest malowniczy i łagodny. Znajduje się w nim wiele prostych, bezpiecznych szlaków przeznaczonych dla mniej doświadczonych wędrowców.

W tej części Tatr warto odwiedzić Dolinę Chchołowską. W jej górnej części, na Polanie Chochołowskiej mieści się schronisko PTTK. Nietrudno stąd dostać się na szczyty takie jak Rakoń, Wołowiec, Grześ, Jarząbczy Wierch, Kończysty Wierch czy Starobociański Wierch lub na Halę Ornak w Dolinie Kościeliskiej.
We wspomnianej dolinie znajdują się jaskinie: Mroźna, Smocza Jama, Raptawicka oraz Mylna. Schronisko Ornak jest doskonałą bazą wypadową na szczyt Ornak, Czerwone Wierchy i w stronę kilku przełęczy.

Zielone Tatry Zachodnie

Zachodnie Tatry to także malownicza dolina Strążyska pod Giewontem, prowadząca do wodospadu Siklawica. Niedaleko wejścia do tej doliny znajduje się również szlak do Jaskini Dziura. Z zachodniej strony Giewontu, spacerując doliną Małej Łąki lub Miętusią wędrowiec dostanie się na szczyty Małołączniaka, Kopy Kondrackiej, Krzesanicy i Ciemniaka. Stamtąd szlakiem graniowym będzie mógł zaliczyć Czerwone Wierchy, a nawet przejść na Kasprowy Wierch.
Jeden z popularniejszych szczytów tatrzańskich, czyli Giewont podbija się na wiele sposobów. Można kierować się szlakiem z Doliny Strążyskiej, cofnąć się z przełęczy Kondrackiej w Dolinie Małej Łąki lub przyjść łatwym szlakiem z Kuźnic pod Kasprowym przez dwa schroniska – na Polanie Kalatówki oraz Hali Kondratowej.

Z ostatniej prowadzi szybka ścieżka na grań Przełęczy Kondrackiej i Kasprowego Wierchu. Na Kalatówkach zaś rozpoczyna swój bieg malownicza trasa turystyczna „Droga nad reglami”, która przecina całe Tatry Zachodnie, kończąc się na Polanie Huciska w Dolinie Chochołowskiej.
Wycieczkę na Kasprowego rozpoczyna się z Kuźnic, gdzie mieści się dolna stacja kolei linowej. Można obrać drogę zachodnią, prowadzącą pod szczyt Giewontu, a potem przez grań lub szlak pod koleją linową przez Myślenickie Turnie.

Tatry wysokie

Większość tras turystycznych położonych we wschodniej części Tatr to szlaki cięższe i wymagające, z którymi poradzą sobie raczej bardziej doświadczeni trekkingowcy. Wiele z nich doposażonych jest łańcuchami dla większego bezpieczeństwa turystów.
Do masywu wysokiego należą między innymi wschodnie szlaki z Kuźnic. Kierując się nimi można dotrzeć na Nosala, Wielki Kopieniec, oraz Doliną Jaworzynki do schroniska Murowaniec na Hali Gąsiennicowej. Prowadzi do niego również Dolina Suchej Wody. Stąd dochodzi się do Czerwonego Stawu, Czarnego Stawu Gąsiennicowego, na Kasprowy Wierch i grań ze Świnicą.

Ciut bardziej wymagający szlak w tatrach z łańcuchem

W niedalekiej okolicy Świnicy znajduje się przełęcz Zawrat, z której wychodzi najtrudniejszy szlak graniowy w Polskich Tatrach – Orla Perć. Po wschodniej stronie Orlej Perci, prowadzącej przez najtrudniejsze szczyty Tatrzańskie mieści się słynna Dolina Pięciu Stawów polskich oraz schronisko. Aby tam się dostać i jednocześnie ominąć Orlą Perć, należy obrać szlak z Murowańca przez Krzyżne. Dojdzie się tu również z Doliny Roztoki, Świstówki lub Szpiglasowej Przełęczy. Wymienione trasy położne są bardzo blisko Morskiego Oka, z którego to prowadzi droga na Rysy przez Czarny Staw. Zdobywający ten szczyt wędrowcy mogą liczyć na nocleg w schroniskach Roztoka i przy Morskim Oku.

Gdzie spać

Najlepszą bazą wypadową do wszelkich wędrówek w Polskie Tatry jest Zakopane i jego najbliższe okolice. Miasto posiada bardzo dużą bazę noclegową i zapewnia turystom doskonałą infrastrukturę transportową, gastronomiczną oraz rozrywkową. Zakopane jest prawdziwą gratką dla trekkingowców – znajduje się tu Szlak pod Reglami, malownicza trasa położona u podnóża tatrzańskich dolin, Gubałówka, blisko z niego jest zarówno na Rysy jak i Kasprowy czy Nosala. Nocleg w tym ślicznym mieście i jego okolicach wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla turystów górskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.