Wakacje w górach – Beskid Mały

To malownicze pasmo jest doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić wakacje w górach, a jednocześnie korzystać z możliwości pobytu nad jeziorem oraz uprawiania sportów wodnych. Beskid Mały, jedno z mniejszych pasm górskich w Polsce, może im takie atrakcje zagwarantować. Nie brak tu pięknych gór i szlaków turystycznych, nie brak też pięknych zakątków nad wodami Jeziora Międzybrodzkiego oraz Jeziora Żywieckiego. To zbiorniki, które powstały poprzez spiętrzenie wód na rzece Sole. Są one od wielu lat nie tylko stałym elementem miejscowego krajobrazu, ale i popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Beskid MałySąsiadujący z Beskidem Śląskim Beskid Mały ciągnie się od Bielska po Wadowice. To niewysokie pasmo górskie, na terenie którego czeka na turystów wiele atrakcji. Popularne szczytu, jak Magurka czy Czupel są częstymi celami wycieczek na mieszkańców Śląska. Leskowiec to częsty cel pielgrzymek, a można się na niego wdrapać m. in. od strony Andrychowa. Najbardziej popularnym szczytem na terenie Beskidu Małego jest jednak Żar, znany z mieszczącej się w jego wnętrzu elektrowni szczytowo – pompowej. Na jego szczyt można wejść na własnych nogach, można też wjechać kolejką terenową. Żar jest górą wysoko ocenianą przez narciarzy, którzy zimą chętnie przybywają tu narty. Jest też uwielbiany przez paralotniarzy, a kolejną wyjątkową atrakcją jest mieszcząca się u jego stóp szkoła szybowcowa. Szybowce w locie można podziwiać z okolicznych szczytów, jak i leżących w dolinie Soły miejscowości.

Do najpopularniejszych miejscowości na terenie Beskidu Małego należą Andrychów oraz Wadowice. Idealne miejsca do wypoczynku można znaleźć jednak w dolinie Soły, w niewielkiej odległości od Żywca. To Międzybrodzie Bialskie oraz Międzybrodzie Żywieckie. Dzięki zbiornikom oraz powstającym przy nich przystaniom szybko przekształciły się one w popularne miejscowości wypoczynkowe. Dziś noclegi można tu znaleźć niemal w każdym domu. Nie brak tu również kempingów, pół namiotowych oraz wielkich ośrodków wypoczynkowych.

Beskid Mały jest chętnie odwiedzany przez turystów. Jego atrakcje połączone z pięknymi widokami i naturalnymi walorami wypoczynkowymi czynią z tego miejsca wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju region. Z pewnością jest to miejsce uniwersalne, pozwalające połączyć wakacje w górach z beztroskim opalaniem się nad wodami jeziora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.