Wielka Krokiew – duma Zakopanego

Skoki narciarskie to dyscyplina sportowa, którą Polacy uwielbiają. Co roku, kiedy rozpoczyna się sezon narciarski, całe rodziny zasiadają przed telewizorami, aby wspólnie śledzić poczynania naszych skoczków. Największe emocje budzi jednak konkurs rozgrywany na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Fenomen skoków narciarskich

Każdego roku skoczkowie rywalizują w Pucharze Świata o tytuł najlepszego. Konkursy, które odbywają się w ramach tych zawodów rozgrywane są w różnych państwach świata, m.in.: Niemczech, Austrii, Japonii, Finlandii, a także Polsce (pierwsze zawody w Zakopanem odbyły się w 1980 roku).Mimo że polscy skoczkowie w konkursach uczestniczą już od lat 20. XX wieku, to dopiero skoki Adama Małysza okazały się tymi najważniejszymi. Od czasu jego debiutu przybyło fanów tej dyscypliny sportu. I mimo że skoczek oficjalnie zakończył karierę, a jego miejsce zajęli godni następcy, cały czas jego nazwisko jest wymieniane w relacjach komentatorów, a także podsumowaniach kolejnych zmagań rozgrywających się na skoczniach narciarskich.

Kilka słów o skoczni

Wielka Krokiew to największa skocznia narciarska w Zakopanem. Zbudowano ją w latach 20. XX wieku według projektu Karola Stryjeńskiego. Obiekt wygląda imponująco ze względu na swoją naturalną lokalizację: w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na zboczu góry, wśród tatrzańskich lasów. Jego uroczysta inauguracja miała miejsce w marcu 1925 roku, a pierwszym zwycięzcą konkursu, jaki odbył się na nowo otwartej skoczni, był Stanisław Gąsienica.Obecnie jest to obiekt uznawany za bardzo nowoczesny: można oddawać tu bezpieczne skoki nawet na odległość 140 metrów. Wielką jego zaletą jest fakt, że dzięki swojemu naturalnemu położeniu jest osłonięty przed wiatrem.

Dane techniczne

Skocznia w Zakopanem początkowo miała rozbieg o długości 78 metrów, zeskok – 114 metrów i próg nachylenia 38 stopni. W przeciągu swojego istnienia była jednak kilkukrotnie przebudowywana i obecnie jej punkt konstrukcyjny znajduje się na 120 metrze, długość rozbiegu wynosi 98,2 metra, a próg nachylenia to 35,5 stopnia. Oficjalnym rekordzistą skoczni jest Simon Amman, który w 2010 roku skoczył 140,5 metra. Nieoficjalnych rekordzistów jest dwóch: Juha-Matti Ruuskanen i Kamil Stoch – obaj skoczyli na odległość 141,5 metra.

Tłumy kibiców w Zakopanem

Na konkursy Pucharu Świata do Zakopanego zjeżdżają tłumy fanów z całego kraju, a także z poza jego granic – obiekt jest w stanie pomieścić 50 000 kibiców. Warto zwrócić uwagę na nietypowe trybuny – dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu są na tyle strome, że wszystkie osoby zajmujące miejsca siedzące mogą swobodnie obserwować kolejne skoki zawodników – co ciekawe mają widok na nich z boku, dzięki czemu mogą oglądać sportowców podczas fazy lotu.

Poza sezonem

Wielka Krokiew to duma Zakopanego. Obiekt, poza sezonem, jest otwarty dla zwiedzających – to wielka atrakcja turystyczna. Na skocznię można wjechać wyciągiem krzesełkowym, a będąc już na szczycie rzucić okiem na widok, jaki oglądają skoczkowie narciarscy przed swoimi skokami…Więcej na: http://www.visitzakopane.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.