Przewodnik po Krakowie – śladami sztuki

Co Kraków ma do zaoferowania wielbicielom sztuki? Oczywiście w Grodzie Kraka możecie Państwo zobaczyć wiele unikatowej klasy zabytków, w tym wybitne dzieła sztuki. Co jednak ze zbiorami muzealnymi? Gdzie można zobaczyć najciekawsze wystawy stałe? Przewodnicy z portalu Kraków Zwiedzanie odpowiadają na pytanie o muzea, w których można doświadczyć największych artystycznych wzruszeń. Przygotowaliśmy Przewodnik po Krakowie – najciekawsze wystawy sztuki.

Galeria w Sukiennicach, Gmach Główny, Europeum – wystawy stałe MNK

Zbiory zgromadzone w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie to prawdziwa encyklopedia sztuki polskiej! Galeria malarstwa w Sukiennicach jest najstarszym oddziałem założonego w 1879 MNK. Można tu zobaczyć płótna naszych najwybitniejszych, przede wszystkim XIX-wiecznych mistrzów pędzla, z Janem Matejką na czele (Michałowski, Rodakowski, Podkowiński, Siemiradzki, Malczewski – oto zaledwie kilku spośród nich!). Największym i najsłynniejszym płótnem, które można zobaczyć na ekspozycji jest oczywiście Hołd Pruski, ale na wystawie (w niezwykle przyjemnej aranżacji) jest wiele innych wybitnych dzieł.

Jedną z wystaw stałych eksponowanych w Gmachu Głównym MNK jest Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Zebrane tu dzieła z kolekcji muzeum tworzą kompleksowy przegląd najważniejszych artystów i nurtów w sztuce polskiej, przede wszystkim (choć nie tylko) XX stulecia. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby w jednym miejscu zobaczyć dzieła artystów tej klasy co Stanisław Wyspiański, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Chwistek, Jan Cybis, Zbigniew Pronaszko, Katarzyna Kobro, Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski, Jerzy Nowosielski czy Alina Szapocznikow (nie wymieniliśmy oczywiście wszystkich). Ta Galeria to zatem trochę takie krakowskie Centre Pompidou!

MNK posiada też znakomite zbiory sztuki europejskiej. Eksponowane są w budynku starego XVII-wiecznego spichlerza przy ulicy Sikorskiego. Można tam zobaczyć to, co w magazynach MNK było najlepszego, jeśli chodzi o malarstwo europejskie. Czy mówią coś Państwu nazwiska takie jak Lorenzo Lotto, Peter Breughel Młodszy czy Paolo Veneziano? Niezależnie od tego, jak brzmi odpowiedź na to pytanie, Europeum trzeba koniecznie odwiedzić!

Poznaj artystę, odwiedzając go w jego własnym domu!

Dwie wyżej wspomniane ekspozycje mają charakter przeglądowy. Nie każdy ma jednak zawsze ochotę na tak dużą i różnorodną dawkę twórczości najwybitniejszych artystów. Chcieliby Państwo bliższego spotkania z konkretnym mistrzem? W Krakowie macie unikatową możliwość, aby poznać jednego z dwóch znakomitych twórców związanych z miastem – Józefa Mehoffera lub Jana Matejkę, zaglądając do ich domów. W Domu Matejki na Floriańskiej i w Domu Mehoffera na Krupniczej, pracownicy MNK przygotowali rewelacyjne wystawy, dzięki którym możemy poznać sekrety warsztatu i środowisko, w którym artyści funkcjonowali na co dzień. Na wystawach mnóstwo rodzinnych pamiątek, pięknych oryginalnych mebli, szkiców. Są to ekspozycje o niezwykle prywatnym, momentami wręcz intymnym charakterze, pozwalające poznać bliżej artystę, i jako twórcę, i jako zwykłego człowieka.

Manggha czyli wyprawa na najdalszy wschód

Manggha to pseudonim Feliksa Jasieńskiego – kolekcjonera sztuki i niesamowitości z całego świata, przyjaciela wszystkich najznakomitszych artystów młodopolskiego Krakowa. Feliks odbył mnóstwo pasjonujących podróży po świecie i przywiózł z nich fantastyczne zbiory. Przekazał je w testamencie Muzeum Narodowemu w Krakowie. Do najwspanialszych w tym olbrzymim zbiorze należy kolekcja japońska. Po tym jak reżyser Andrzej Wajda otrzymał nagrodę Miasta Kioto, postanowił przeznaczyć ją na muzeum, w którym te cuda (w tym bogata kolekcja drzeworytów) mogłyby być eksponowane. W ten sposób powstało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które promuje w Krakowie kulturę japońską. Jest to przystanek obowiązkowy dla wszystkich pasjonatów i wielbicieli Japonii!

Kolekcja sztuki starożytnej w Muzeum Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich póki co pozostaje w remoncie (Dama z Łasiczką eksponowana jest na Wawelu), ale otwarta dla zwiedzających jest Galeria Sztuki Starożytnej. Przewodnik po Krakowie – najciekawsze wystawy sztuki nie mógłby jej pominąć. Jest to naszym skromnym zdaniem najlepsza kolekcja sztuki starożytnej w Polsce. Zgromadzone w Arsenale obiekty to reprezentatywne i cenne przykłady sztuki egipskiej, fantastycznej greckiej ceramiki w różnych stylach i wreszcie sztuki Półwyspu Apenińskiego – od etruskiej po rzymską!

Sztuka Współczesna – nie taka straszna jak ją malują

Nasz przewodnik po Krakowie – najciekawsze wystawy sztuki nie mógłby nie uwzględniać Muzeum Sztuki Współczesnej! Od niedawna elementem wystawy stałej Muzeum jest instalacja Live Factory 2Krystiana Lupy. Macie więc Państwo unikatową okazję, aby wejść w przestrzeń scenografii słynnego spektaklu Factory 2 (pamiętacie Państwo ten niezwykły eksperyment inspirowany tym, co działo się w słynnym nowojosrkim studiu Andy’ego Warhola?). MOCAK prezentuje również kolejne odsłony swojej kolekcji dzieł sztuki współczesnej. Wizyta w tym Muzeum to zawsze okazja do niezwykłych spotkań ze sztuką, która wstrząsa, porusza, zadziwia, prowokuje. Wielbiciele sztuki współczesnej będą zachwyceni, a Ci, którzy podchodzą nieufnie do poszukiwań współczesnych artystów, być może w końcu dadzą się uwieść.

Gdzie jeszcze skierować kroki?

Nie omówiliśmy w naszym przewodniku Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, ale to tylko i wyłącznie dlatego, że do wizyty na Wzgórzu Wawelskim chyba nikogo nie musimy przekonywać, a o zbiorach Muzeum można by napisać osobną książkę. Chcielibyśmy jednak zwrócić Państwa uwagę na fakt, że sztuka w Krakowie obecna jest nie tylko w przestrzeniach ekspozycyjnych muzeów, ale także w przestrzeni miejskiej. Jako licencjonowani przewodnicy miejscy, chętnie zabieramy naszych gości na zwiedzanie krakowskim szlakiem Street-Artu. Zwłaszcza na Kazimierzu, Podgórzu i Zabłociu, artyści polscy i zagraniczni stworzyli mnóstwo znakomitej jakości murali, często w sposób niezwykle trafny i skłaniający do refleksji komentujących rzeczywistość. Na naszym portalu: „Przewodnik po Krakowie” znajdą Państwo również wiele innych pomysłów na zwiedzanie Krakowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.