5 niezwykłych miejsc w Chinach, które musisz zobaczyć

Chiny to nie tylko zatłoczone miasta, zanieczyszczone rzeki i wioski pełne pól ryżowych. Ten wielki kraj ma do zaoferowania o wiele więcej niż stereotypowe atrakcje pojawiające się na trasie standardowej Wycieczki do Chin. Ten artykuł pomoże Ci zboczyć ze szlaku i uwolnić się od zwiedzania Chin zza pleców przewodnika. Oto 5 miejsc, które każdy turysta żądny nietypowych wrażeń powinien zobaczyć. To także 5 powodów, dla których Chiny powinny być kolejnym miejscem, które odwiedzisz.

Dzielnica artystyczna M50

M50 to dawna dzielnica włókiennicza Szanghaju, która dziś jest prężnym ośrodkiem współczesnej sztuki chińskiej. Miejsce to stanowi raj dla wszystkich poszukujących inspiracji. To tu artyści spotykają się w starych magazynach i budynkach fabrycznych by tworzyć i rozmawiać o sztuce. To także tutaj wystawiają swoje prace. Wielu porównuje M50 do nowojorskiego SoHo. Nazwa pochodzi od adresu 50 Moganshan, pod którym stoi dawny młyn włókienniczy. Gdy go zamknięto w 2000 roku, lokalny artysta Xue Song a wkrótce inni wybitni artyści jak Wang Xingwei, Ding Yi i Qu Fengguo założyli tu swoje galerie. Z prywatnych pracowni stworzono przestrzenie otwarte dla publiczności. Dziś ta dzielnica o niezwykłym klimacie ma ponad 120 pracowni artystycznych i galerii.

Skalne tarasy Huanglong

Obowiązkowy punkt dla wszystkich wielbicieli zjawiskowej przyrody. Nieopodal doliny Huanglong w chińskiej prowincji Syczuan, w środkowych Chinach można oglądać naturalnie uformowane tarasowe baseny z wodą o lazurowym kolorze. Jeśli przypominające tureckie Pamukkale kratery nie wystarczą Wam by wybrać ten kierunek, dodajmy jeszcze aktywne gorące źródła oraz dziewicze lasy okalające dolinę, w których można spotkać pandę wielką i złote małpy. Woda malowniczo przepływa tu pomiędzy skalistymi górami uzupełniając bajkowy pejzaż. Ten krajobraz to efekt tysiącleci zmian geologicznych ulokowanych tu złóż mineralnych. Huanglong zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa. Na terenie doliny jest tajże Świątynia Żółtego Smoka (Huanglong Si), przy której każdego roku w sierpniu odbywa się wielki lokalny targ.

Guiyu – największa Chińska wioska odpadów

Myśląc o wizjach przyszłości ekologów i reżyserów filmów na temat katastrof ekologicznych, wizyta w Guiyu to jak wizyta w świecie kolejnego stulecia. Ta mała chińska miejscowość jest pokryta kopcem elektronicznych odpadów – telefonów komórkowych, monitorów i komputerów. Jak wiadomo, firmy produkujące taki sprzęt stale projektują nowe urządzenia i kreują na nie popyt. Żywotność tych urządzeń jest, więc coraz krótsza a ich droga zwykle zatacza koło. To tu, w Chinach większość z nich jest produkowana i według badań ok. 80% tego sprzętu tutaj też kończy swój żywot, niestety bez planów na recycling, segregację czy usystematyzowaną degradację. Chcecie poznać skalę tego zjawiska? Odwiedźcie Guiyu. Brak planów na to, co zrobić z odpadami i manualna ich rozbiórka sprawiły, że miejscowość ta jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Woda nie nadaje się do picia, gleba jest przesiąknięta chromem, ołowiem i innymi metalami ciężkimi a powietrze jest pełne toksycznych spalin. Zalecamy, więc krótką wizytę, która z pewnością każe nam przemyśleć drugi raz zakup nowego IPhona, tak nieznacznie różniącego się od ostatniego.

Wiszące świątynie Hengshan

Te niezwykłe świątynie to kolejny dowód na geniusz człowieka. Pochodzą one z V wieku i zbudowanie zostały na zboczu klifu. Można je odnaleźć 60 km na południowy zachód od Datong, w prowincji Shanxi. To miejsce także jest raczej poza standardowym szlakiem turystycznym, należy ono do cudów świata, ale tych zapomnianych. Pomimo pozornej ciężkości konstrukcji, znajduje się tu 40 pomieszczeń połączonych oszołamiającymi labiryntami korytarzy. Co ciekawe nie jest to świątynia jednej religii, a trzech – buddyzmu, taoizmu i konfucjanizmu, reprezentowane są one przez 78 posągów i rzeźb.

Małżeński rynek w Szanghaju

Na koniec, zataczamy koło wracając do Szanghaju. Warto tu wstąpić na targ, który powstał dla zapracowanych, młodych chińczyków, którym nieustające rozwijanie kariery nie pozwala ułożyć sobie życia osobistego. Życie społeczne i towarzyskie w Chinach podlega wielu ograniczeniom i krzywdzącym założeniom. Powszechnie wierzy się bowiem, że osoba po 30 roku życia nie jest w stanie znaleźć sobie partnera na całe życie, a nawet jeśli tak się stanie nie wolno jej marzyć o dużej rodzinie bo może mieć tylko jedno dziecko. Dodatkowo, liczba mężczyzn jest znacząco większa niż kobiet. Jednym z wielu pomysłów na rozwiązanie tego problemowego położenia jest małżeński rynek gdzie od 1996 roku rodzice młodych singli pozostawiają papierowe ogłoszenia z profilami swoich dzieci – opisując ich zalety, wykształcenie i zawód. Szukają tu zięciów i synowych o podobnym statusie społecznym. Jest to pewna forma hołdu dla starej tradycji małżeństw aranżowanych przez rodziców.

Na tym oczywiście nie kończy się lista wyjątkowych miejsc tego niezwykłego kraju. Dusza podróżnika nie pozwoliła się nam zatrzymać, o wszystkim co widzieliśmy można napisać przewodnik, ale to do Was należy odkrywanie kolejnych miejsc, już na własną rękę. Życzymy wiele odwagi w zdobywaniu nowych doświadczeń i przeżywaniu przygód które na trwałe zapiszą się w pamięci.

zdjęcia: www.freeimages.com

4 komentarze do “5 niezwykłych miejsc w Chinach, które musisz zobaczyć

 • 21/08/2014 o 10:09
  Permalink

  Super artykuł. Proszę o więcej! W każdym kraju są takie miejsca, które warto zobaczyć, a które nie występują w najpopularniejszych przewodnikach turystycznych.

  Odpowiedz
 • 21/08/2014 o 10:14
  Permalink

  Mam trochę zdjęć z Chin z mojego ostatniego wyjazdu. Chętnie udostępnię.

  Odpowiedz
 • 21/08/2014 o 12:14
  Permalink

  Jestem bardzo ciekawa tej wioski odpadów. Chyba zboczę z trasy by to zobaczyć.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.