Asyż i jego atrakcje

Włochy już dawno stały się częstym celem podróży wielu Polaków, i to nikogo dziwić nie powinno. To kraj znany z licznych atrakcji, w którego granicach każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jednym z tych miast, które wyjątkowo chętnie odwiedzają wycieczki z całego świata, jest Asyż. Miasto to powstało w miejscu dawnej osady etruskiej, a swą obecną sławę zawdzięcza świętemu Franciszkowi. O tej postaci przypomina w Asyżu wiele miejsc, które tak chętnie oglądają turyści.
Najważniejszym obiektem, do którego kierują swe pierwsze kroki niemal wszystkie wycieczki przybywające do Asyżu, jest bazylika św. Franciszka. Już samo miejsce, w którym powstała świątynia, jest wyjątkowe. Tu, na Piekielnym Wzgórzu, przed wiekami wykonywane były egzekucje skazanych na śmierć przestępców. Dziś ozdobą wzgórza jest XIII – wieczna bazylika, będąca celem niejednej pielgrzymki. Na pielgrzymów czeka to zarówno bazylika, jak i sąsiadujące z nią budynki klasztorne. Najważniejszy jest jednak znajdujący się w bazylice grób świętego, którego ciało przeniesiono do kościoła w początkach XIII wieku.

Wśród licznych zabytków miasta, które są obowiązkowymi punktami programu każdej wycieczki, znajduje się m. in. Bazylika Matki Bożej Anielskiej. To ważne miejsce dla chrześcijan, ponieważ to właśnie tutaj narodził się zakon franciszkański. Innym, bardzo ważnym i ciekawym zabytkiem sakralnym w Asyżu jest bazylika św. Klary. W jej wnętrzu znajdują się cenne relikwie tej świętej, która – podobnie jak Franciszek – przyszła na świat właśnie w tym mieście. Inną atrakcją czekającą na turystów w murach tej świątyni są piękne, średniowieczne freski. Ciekawym elementem tego kościoła jest Kaplica Ukrzyżowania, w której umieszczono XII – wieczny krucyfiks. Innym, równie ważnym zabytkiem sakralnym w Asyżu jest romańska katedra, której patronem jest św. Rufin. Powstała ona w połowie XII wieku i jest obecnie jednym z cenniejszych zabytków w całym państwie. Jeszcze dłuższą historię może pochwalić się związany z klaryskami kościół św. Damiana, o którym najstarsze wzmianki informują już w VI wieku.

Choć Asyż kojarzony jest przede wszystkim z kościołami, warto zwrócić uwagę i na te zabytki, które mają świecki charakter. Koniecznie trzeba zatem zajrzeć na Plac Ratuszowy, którego największą ozdobą jest XIII – wieczna wieża ratuszowa. Interesującym obiektem jest także zamek Rocca Maggiore, a raczej jego ruiny.
Rosnąca popularność Asyżu zarówno jako celu pielgrzymek, jak i typowo krajoznawczych wypraw sprawiła, że niejedno biuro podróży zajęło się organizacją wypraw do tego miasta. Może ono zachwycić swym charakterem, a na nudę nikt tu nie powinien narzekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.