Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Czym może zaskoczyć turystów województwo podkarpackie? Atrakcji, cennych zabytków i malowniczych zakątków jest tu sporo. Podkarpacie to region, który może zaskoczyć swym pięknem i różnorodnością. To kraina drewnianych kościołów oraz cerkwi, malowniczych pasm górskich oraz wyjątkowo pięknej przyrody. Podkarpacie może jednocześnie zaskoczyć swym bogactwem naturalnym. W tym regionie nie brak mineralnych wód, a dawniej największym bogactwem regionu była ropa naftowa. Dziś prężnie rozwija się na terenie tego województwa turystyka, a chętnych na podziwianie jego wyjątkowych zakątków nie brakuje. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na turystów?

Wśród najważniejszych miast tego regionu znajduje się stolica całego województwa – Rzeszów, z którym o uznanie turystów walczą takie ośrodki, jak Sanok, Krosno czy też Przemyśl. Każde z tych miast ma swój indywidualny charakter i z pewnością zasługuje na uwagę. Najważniejsze atrakcje turystyczne województwa podkarpackiego obejmują również takie perełki, jak zamek w Łańcucie czy też zabytkową kopalnię ropy naftowej w Bóbrce. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją jest Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Na miłośników wypoczynku i rekreacji czeka natomiast Jezioro Solińskie wraz ze swą okazałą zaporą.

Największym bogactwem Podkarpacia jest jednak jego wyjątkowa kultura. Można się tu spotkać z licznymi pamiątkami po Łemkach, a w leżących na pograniczu Polski i Ukrainy nadal można poczuć typową dla obszarów kresowych atmosferę. Drewniane cerkwie, z których część nadal służy grekokatolikom i prawosławnym, mają swój wyjątkowy urok. Można je podziwiać zarówno we wsiach bieszczadzkich, jak i tych leżących na terenie Beskidu Niskiego. Nie brak tu maleńkich, cichych wiosek oraz miasteczek o wyjątkowym klimacie, wśród których na uwagę zasługuje przede wszystkim Dukla. Tam, gdzie występują lecznicze wody, można spotkać miejscowości uzdrowiskowe. Jednymi z najciekawszych są tu, Rymanów Zdrój oraz Horyniec.

Podkarpacie jest nie tylko ostoją wyjątkowej kultury, ale i fascynującej przyrody. To właśnie na terenie tego województwa znajduje się jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, jakim są Bieszczady. Równie atrakcyjne, choć słabiej zagospodarowane turystycznie, są tereny Beskidu Niskiego. Podkarpacie może się pochwalić takimi parkami narodowymi jak: Bieszczadzki Park Narodowy oraz fragment Magurskiego Parku Narodowego (większa część tego parku znajduje się na terenie województwa małopolskiego).

Podkarpacie ze swymi ciekawymi zabytkami oraz licznymi atrakcjami z pewnością ma szansę na rozwój turystyki. To teren wyjątkowo atrakcyjny i malowniczy, wobec którego trudno zachować obojętność.

Do ilustracji wpisu użyto zdjęcia z http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pog%C3%B3rze_zach._skansen_Sanok.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.