Bośnia i Hercegowina dla turystów

Wodospad Kravice
Wodospad Kravice, blisko miasta Ljubuski (fot.: sxc.hu)

Moda na Bałkany trwa najlepsze, a turyści z całego świata odkrywają wyjątkowe bogactwo tego terenu. Uznanie już dawno zdobyła Chorwacja, rośnie też turystyczny potencjał Bułgarii. Nieco zapomniana, często pomijana przez turystów jest Bośnia i Hercegowina. Może być to skutkiem nadal widocznych w tym kraju zniszczeń wojennych oraz dość skąpemu dostępowi do morza. Bo choć Bośnia i Hercegowina to kraj leżący blisko Adriatyku, to dostęp do tego morza utrudniony jest z powodu chorwackiego ramienia, odcinającego Bośniaków od pięknych wybrzeży. Mimo to Bośnia i Hercegowina ma ogromny potencjał, a turyści, którzy już zwiedzili ten kraj, są zachwyceni jego bogactwem i różnorodnością. Możliwości tego kraju zauważyło też niejedno biuro podróży, dzięki czemu coraz modniejsze są wycieczki w ten zakątek świata.

Sarajevo
Sarajewo (fot.: sxc.hu)

Bośnia i Hercegowina leży w północno – zachodniej części Bałkanów. Uznawane są tu aż trzy języki urzędowe: bośniacki, serbski i chorwacki, co jest pamiątką po długiej i skomplikowanej historii państw bałkańskich. W tym kraju najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są długie łańcuchy górskie, zbudowane z wapiennych skał. Ziemia nie jest tu zbyt urodzajna, za to widoki – przepiękne. Między górskimi masywami można podziwiać liczne wioski, w których czas się zatrzymał. Najciekawszym elementem krajobrazu tego kraju są Góry Dynarskie, poprzecinane malowniczymi dolinami rzek.
Na wyjątkowość Bośni i Hercegowiny wpływa również wielokulturowość tego kraju. Można tu spotkać Chorwatów i Serbów, żyją tu również Czarnogórcy. Bośniacy mieszkają głównie na terenach wiejskich, podczas gdy w miastach dominuje ludność chorwacka. Ta wielokulturowość jest wprawdzie ciekawa, często jednak bywa przyczyną licznych napięć i konfliktów wewnętrznych.

Co koniecznie trzeba zwiedzić podczas wycieczki do tego kraju? Z pewnością na uwagę zasługuje jego stolica – Sarajewo, które w początkach lat 90. XX wieku poważnie ucierpiało z powodu wojny domowej. Mimo to zachowały się tu cenne zabytki, jak cytadela turecka oraz piękna cerkiew. Warto też zajrzeć do miasta Mostar, w którym znajduje się do dnia dzisiejszego wiele pięknych domów wzniesionych w typowo tureckim stylu.

zdjęcia: sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.