Bułgaria i jej atrakcje turystyczne

Fascynacja turystów Bałkanami trwa w najlepsze, a jednym z najpopularniejszych kierunków w ostatnich latach stała się Bułgaria. Na czym polega jej turystyczny fenomen? Na jakie warunki mogą liczyć odwiedzający ten kraj turyści? Jakie atrakcje turystyczne czekają na nich w tej części Europy? Oto garść informacji mogących przydać się tym, którzy najbliższe wakacje chcą przeznaczyć na odkrywanie piękna tego kraju.

Zróżnicowane krajobrazy

Zróżnicowany krajobraz jest jednym z największych walorów Bułgarii. Można tu znaleźć zarówno piękne niziny, jak i obszary górskie. Kontrastują z nimi rozległe wybrzeża, przy których wyrastają nowe kurorty. To one cieszą się największą popularnością, choć dla wielu osób interesujące są również tereny położone w głębi kraju. Nie brak na terenie Bułgarii zabytkowych miast, które warto zwiedzić w czasie podróży po tej części Europy.

Bułgarskie wybrzeże

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego jest najsłynniejszym regionem turystycznym tego kraju. Czekają tu na podróżnych wodne kurorty oraz piaszczyste plaże. To idealne miejsce na wczasy dla całej rodziny. Są to tereny doskonale zagospodarowane, które kuszą licznymi atrakcjami. Nowoczesne hotele, liczne bary i restauracje, wypożyczalnie sprzętów wodnych – to wszystko czeka tu na gości z całej Europy. Najmodniejszymi kurortami nad brzegami Morza Czarnego są bez wątpienia Złote Piaski, z którymi konkuruje Słoneczny Brzeg. Wielu sympatyków ma również Albena, chętnie odwiedzanym ośrodkiem jest również Bałczik. Każda z tych miejscowości ma swój niepowtarzalny charakter i z pewnością zasługuje na uwagę. Większość plaż w tym kraju jest bardzo dobrze zagospodarowana, a o czystość na ich terenie dba się wyjątkowo.

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg
Słoneczny Brzeg (zdjęcie pochodzi z wikimedia.org)

Słoneczny Brzeg to chętnie odwiedzany region turystyczny. Sam kurort o tej nazwie jest uznawany za jedno z najstarszych uzdrowisk, którymi może się pochwalić Bułgaria. Jego malownicza okolica, piękne plaże oraz dobre zagospodarowanie sprawiły, że szybko stał się on jednym z najważniejszych kurortów Bułgarii. Położony na wybrzeżu Morza Czarnego zapewnia każdemu możliwość wypoczynku na wysokim poziomie. To miejsce bezpieczne i chętnie wybierane miejsce na wakacje z dziećmi. Można tu skorzystać z licznych parków wodnych oraz uprawiać sporty wodne. Panują tu idealne warunki do „jazdy” na nartach wodnych oraz żeglowania, popularny jest windsurfing oraz nurkowanie. Można tu również wypożyczyć kajaki oraz popływać motorówką. Wiele ciekawych atrakcji czeka też na lądzie. Można znaleźć tu stadniny koni, korty tenisowe oraz pola golfowe. Warto również skorzystać z możliwości wzięcia udziału w tutejszych imprezach kulturalnych. Jedną z nich Festiwal Muzyki Bułgarskiej „Złoty Orfeusz”.

Złote Piaski

Złote Piaski
Złote Piaski (Zdjęcie pochodzi z wikimedia.org)

Leżące w pobliżu Warny Złote Piaski są kolejnym ważnym kurortem, w którego zabudowie dominują nowoczesne hotele. To idealne miejsce na wczasy, przy czym dla turystów z Polski szczególnie atrakcyjna jest bliskość Warny i możliwość zwiedzenia miejsc, które wiążą się z historią Polski. Złote Piaski to typowa miejscowość o turystycznym charakterze. Na turystów czekają tu liczne atrakcje, jednak największą zaletą tej miejscowości są plaże. Wiele atrakcji znajdą tu te osoby, które lubią aktywnie spędzać czas. To najpopularniejszych w tym kurorcie sportów wodnych zalicza się nurkowanie i żeglowanie.

Warto również poznać największe atrakcje w okolicy kurortu. Jedną z najchętniej wybieranych opcji jest wycieczka do Warny, choć nie jest ona jedyną miejscowością zasługującą na uwagę. Warto zajrzeć do Szabły, w okolicy której można podziwiać wiele gatunków ptaków oraz do wioski Obroczisze. Pięknie prezentuje się Kawerna, w której czekają aż trzy ciekawe placówki muzealne.

Bułgaria dla aktywnych

Siedem rilskich jezior
Siedem rilskich jezior (zdjęcie pochodzi z wikimeia.org)

Choć większość turystów wakacje w Bułgarii planuje głównie z myślą o wypoczynku na plaży, nie brak i takich, których przyciągają tutejsze pasma górskie. Prym wiodą tu Góry Riła, które ze względu na swój wyjątkowy charakter oraz piękne widoki już dawno zyskały ogromne uznanie w oczach turystów. Liczne szlaki turystyczne ułatwiają wędrówkę po ich obszarze, a w małych miejscowościach górskich czekają na turystów liczne atrakcje i ciekawe zabytki. Tym najcenniejszym jest klasztor Riła. To ważne miejsce kultu dla ludności prawosławnej, którego historia sięga X wieku. Wizyta w tym miejscu jest niemal obowiązkowym punktem programu dla tych, którzy chcą poznać piękno Bułgarii w całej okazałości.

Innym pasmem górskim, na które warto zwrócić uwagę podczas podróży po Bułgarii, jest Pirin. To raj dla tych, którzy uwielbiają sport. Zimą czeka tu na narciarzy Bansko – znany ośrodek sportów zimowych. Nie brak tu ciekawych tras turystycznych oraz terenów, na których można wypocząć w pięknej scenerii. Cennym zabytkiem na terenie tego pasma jest Monastyr Rożeński, który powstał już w IX stuleciu. W tej części Bułgarii można również podziwiać malownicze winnice, a produkowane tu wino cieszy się ogromną popularnością.

Sofia i jej atrakcje turystyczne

Sofia
Sofia (fot. z wikimedia.org)

Ciekawe zabytki z różnych okresów historycznych można ujrzeć w stolicy Bułgarii. Sofia jest chętnie odwiedzana, głównie ze względu na znajdującą się tu Cerkiew Bojańską. Ta średniowieczna budowla zachwyca swą architekturą, historią oraz rozmiarami. Można w niej ujrzeć piękne freski. Podczas wizyty w tym mieście koniecznie trzeba też odwiedzić rotundę św. Jerzego, będącą najstarszym budynkiem Sofii. Zachowało się tu również sporo tureckich budowli. To piękne meczety oraz łaźnie tureckie, którym z pewnością warto poświecić nieco uwagi. Warto tu zwiedzić również Żydowskie Muzeum Historyczne, którego siedzibą jest dawna synagoga, będącą jedną z największych na świecie budowli tego typu.

Warna – najważniejszy port nad Morzem Czarnym

Varna
Varna (fot. z wikimedia.org)

Warna jest jednym z najważniejszych miast współczesnej Bułgarii, a szczególne znaczenie ma tutejszy port. To miasto również może pochwalić się wieloma ciekawymi obiektami. Warto zwiedzić tu muzeum, w którym omówiona jest dokładnie historia bitwy pod Warną. Koniecznie trzeba też odwiedzić mauzoleum Władysława Warneńczyka, który w tej bitwie stracił życie. Ciekawym zabytkiem jest tutejsza cerkiew katedralna. W tym mieście można również wypocząć na plaży oraz pospacerować po pięknych parkach.

Nesebyr – jedno z najpiękniejszych miast Bułgarii

Nesebyr
Nesebyr (zdjęcie pochodzi z wikimedia.org)

Wpisany na listę UNESCO Nesebyr leży w odległości zaledwie 3 kilometrów od tak znanego kurortu, jakim są Złote Piaski. To miasto z pewnością zasługuje na miano muzeum pod gołym niebem, a jego zabudowa może zachwycić każdego. Wspaniale prezentują się tutejsze cerkwie oraz tureckie łaźnie, warto też przyjrzeć się z bliska licznym domom mieszczańskim. Wiele z nich to prawdziwe perełki architektury renesansu. W tym mieście koniecznie też trzeba zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, w którym najlepiej można zapoznać się z długą historią tego miasta.

Bułgarska kuchnia

W czasie wakacji w Bułgarii warto spróbować zapoznać się również z jej największymi przysmakami. Bułgarska kuchnia jest dość pikantna, a jednym z najpopularniejszych produktów jest tu czerwona papryka. To najpopularniejszych dań należą tu mięsa z rusztu oraz pieczona papryka z farszem. Ciekawie smakuje również tutejsza potrawka z mięsa duszonego, do której dodawany jest bakłażan oraz ziemniaki. Popularne są tu również sałatki ze świeżych warzyw oraz niektóre dania kuchni tureckiej. To efekt historii tego kraju i tureckich wpływów. Kebaby oraz kotlety z baraniny są tu jednymi z najpopularniejszych potraw, których „rodzinnym” krajem jest właśnie Turcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.