Inverness

Szkocja jest bardzo urokliwa, malownicza, jej krajobraz tworzą majestatyczne zamki, bezkresne zielone pejzaże. Każdy kto raz tu był, pragnie wrócić.

InvernessWiadomo nie od dziś, iż szkocka pogoda jest bardzo zmienna. Sami Szkoci żartują, że trzy razy dziennie możemy spodziewać się zmiany, dodając, że bywa to zmiana z gorszej na jeszcze gorszą. Taka rozkapryszona pogoda w żaden sposób nie odstrasza jednak ludzi, którzy z przyjemnością zwiedzają ten kraj, a także z radością do niego powracają.

Dziś polecimy i opiszemy bardzo ciekawe szkockie miasto jakim jest Inverness. Inverness jest miastem portowym. Usytuowane jest przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth, która ma ujście do Morza Północnego. Inverness to bardzo interesujące miejsce, do którego udaje się wiele zadowolonych turystów, a także jest traktowane jako baza noclegowa, by odwiedzić słynne na całym świecie jezioro Loch Ness.

Miasto Inverness było niegdyś jedną z głównych twierdz zakładanych przez lud Piktów.

Miasto to ma bardzo strategiczne położenie, usytuowane jest w pobliżu gór. Nie raz wojownicze klany góralskie pisały krwawą i burzliwą historię na tych terenach. Prawie nic nie zachowało się jednak z tamtych czasów. W północnej części miasta, w połowie XVI wieku wzniesiono fort obronny, niestety ta fortyfikacja została całkowicie zniszczona w czasie restauracji monarchii angielskiej. Dzisiaj podróżujący mogą podziwiać jedynie fragment walu obronnego, który się szczęśliwie zachował.

Inverness - ZamekInverness można podzielić na dwie części – starszą i młodszą. Młodsza – północna część miasta posiada wiele nowoczesnych sieci i galerii handlowych, gdzie turyści mogą zrobić zakupy. Natomiast starsza część miasta posiada średniowieczny charakter. Tutaj można zobaczyć niepowtarzalny układ ulic, a także oglądnąć urokliwy zamek z różowego piaskowca.

Nad prawym brzegiem rzeki Ness rozciąga się malowniczy, zrekonstruowany zamek szekspirowski Makbeta. Zwiedzanie tego zamku jest za darmo, co jest wielką gratką dla turystów.

Obecnie jeden z dwóch budynków, wchodzących w skład tej budowli, stanowi siedzibę sądu. Reszta część zamku została odnowiona 1909 roku. Legenda mówi, iż jest to zamek, w którym Makbet zabił Duncana.

Będąc na królewskim wzgórzu, trzeba koniecznie obejrzeć pięknie rozprzestrzeniającą się panoramę miasta oraz rzekę Ness.

W Inverness warto zobaczyć także Galerię Sztuk Pięknych, neogotycką katedrę pod wezwaniem św. Andrzeja i Inverness Museum. Koniecznie trzeba ujrzeć najstarszą budowlę tego miasta, czyli XII-wieczny kościół Old High Church, a także budynek Ratusza, który powstał w XIX wieku.

Kolejne ciekawe miejsce, które musi być odwiedzone podczas wycieczki do Inverness, jest oczywiście jezioro Loch Ness.

Skrywa ono legendę o zamieszkującym w jego głębinach potworze zwanym Nessie. Trzeba na własne oczy przekonać się czy potwór istnieje, czy legendę można schować między bajki. Tak czy owak – piękno jeziora jest tak urzekające, w majestacie otaczających go gór i zamkowych ruin, iż trzeba koniecznie to zobaczyć.

Inverness to malownicze, ciekawe miejsce, jego urok sprawia, że zawsze turyści powracają do tego miasta.

zdjęcia: sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.