Myślenice i ich atrakcje

Czym mogą zaskoczyć turystów Myślenice? Jakie atrakcje turystyczne czekają na gości w tym mieście? O walorach Myślenic można mówić długo. Piękne położenie w dolinie Raby, pobliskie szczyty Beskidu Makowskiego oraz cenne zabytki znajdujące się w centrum miasta – oto najważniejsze zalety Myślenic. To jednocześnie ważny ośrodek sportów zimowych, w którym narciarze znajdą dla siebie dogodne warunki do aktywnego spędzania czasu. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje turystyczne i zabytki koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę?

Z kart historii

Myślenice mogą się pochwalić długą historią, a pierwsze wzmianki na temat miasta pojawiają się już w dokumentach z XII wieku. W czasach Kazimierza Wielkiego Myślenice otrzymały prawa miejskie. Rola tej osady była w średniowieczu ogromna. Wynikało to przede wszystkim z położenia Myślenic w pobliżu ważnych szlaków handlowych. Ze względu na drogę prowadzącą do Krakowa oraz bliskość ówczesnej stolicy, w Myślenicach dość wcześnie powstał gród obronny. Miał on chronić kupców i samego Krakowa. W XV i XVI wieku Myślenice były już sporym miastem, w którym prężnie rozwijało się rzemiosło oraz hutnictwo szkła. W XIX wieku, w okresie zaborów, Myślenice sporo straciły na znaczeniu i stały się jednym z wielu typowych miasteczek galicyjskich. Na szczęście już w okresie międzywojennym zaczęła się tu dobrze rozwijać turystyka, dzięki czemu Myślenice nie upadły i cieszą się obecnie coraz większym uznaniem w oczach turystów.

Miasto i jego atrakcje turystyczne

Czym mogą się pochwalić Myślenice? To miasto może zachwycić samym układem urbanistycznym. Ciekawie prezentuje się tutejszy rynek, który zachował swój historyczny kształt. Ozdobą tego placu jest kapliczka św. Floriana oraz otaczające go kamienice mieszczańskie. Wiele z nich wzniesiono jeszcze w XVIII wieku, dzięki czemu są obecnie cennymi zabytkami i wielkimi atrakcjami miasta. Warto też zwrócić uwagę na piękny ratusz oraz fontannę, przy której chętnie wypoczywają mieszkańcy miasta w upalne dni.
Dla tych, którzy lubią historię, ciekawym miejscem może okazać się „Dom Grecki”. W jego murach mieści się obecnie muzeum, gromadzące eksponaty związane z kulturą regionu.
Myślenice mogą pochwalić się także ciekawą świątynią, której historia zaczęła się w latach 60. XV wieku. To kościół parafialny Narodzenia NMP, którego najważniejszym fragmentem jest barokowa kaplica z cudownym obrazem. To XVI – wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który z Watykanu trafił najpierw do Krakowa, a następnie – do Myślenic. To właśnie ów obraz sprawił, że Myślenice są chętnie odwiedzane nie tylko przez wycieczki, ale i pielgrzymki. Sam kościół parafialny stał się ważnym ośrodkiem kultu religijnego i taką rolę pełni do dnia dzisiejszego.

Z wizytą w Zamczysku

W niewielkiej odległości od centrum miasta znajduje się ciekawy rezerwat, którym z pewnością warto się zainteresować. To „Zamczysko nad Rabą” – niewielki rezerwat leśny, znany również z cennej pamiątki. Można tu ujrzeć nie tylko pomnikowe jodły i świerki (będące głównym obiektem ochrony), ale również pozostałości średniowiecznej strażnicy. To ona w XIII wieku miała chronić kupców oraz drogi do Krakowa. Dziś jej pozostałości się jedną z większych ciekawostek w pobliżu miasta i częstym celem turystycznych wypraw.

Wycieczki w góry

Myślenice położone u stóp takich wzniesień, jak Chełm, Uklejna oraz Plebańska Góra mogą pochwalić się pięknymi krajobrazami i terenami idealnymi do pieszych wędrówek. Dzięki licznym szlakom turystycznym można urządzać z tego miasta wycieczki w pobliskie góry. Można się stąd wybrać zarówno na Lubomir i Ostrysz, można odwiedzić również Pasmo Babicy i Chełmu. Ciekawy szlak turystyczny prowadzi przez Pasmo Barnasiówki do Sułkowic i Lanckorony.

Myślenice dla narciarzy

Na dobre warunki w Myślenicach mogą liczyć również narciarze. Bliskość Krakowa oraz dobrze działające wyciągi sprawiają, że na myślenickich trasach zjazdowych chętnie pojawiają się miłośnicy sportów zimowych. Idealnym terenem jest dla nich góra Chełm, znana z kolejki liniowo – krzesełkowej. Na Zarabiu można skorzystać dodatkowo z wyciągu talerzykowego.