Rejs jachtem

Żeglarstwo jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu, fajną przygodą i rekreacją. Początkujący żeglarze mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego dla siebie jachtu, dlatego warto na początku jacht wypożyczyć. Wynajem jachtów to bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy dysponujemy ograniczoną liczbą środków finansowych.

Jaki wybrać jacht?

Wybór jachtu zależy od naszych osobistych preferencji i przeznaczenia, czyli trasy podróży. Aby tego dokonać powinniśmy na początku zdefiniować nasze oczekiwania, a przede wszystkim zapoznać się z szeroką ofertą obecnych na rynku firm. Wynajem jachtów, to dla nich chleb codzienny i właściciele wypożyczalni bardzo dobrze wiedzą, co nam poradzić, aby zaspokoić nasze oczekiwania. Wypożyczalnie jachtów online mogą także okazać się dobrym wyborem.

Rodzaje jachtów

JachtJachty dzielimy ze względu na rodzaj napędu i przeznaczenie. Podstawowe kategorie jachtów z napędem to: żaglowe, motorowe, żaglowo-motorowe i żaglowo- wiosłowe. W zależności od tego do czego są przeznaczone możemy się nimi przemieszczać od małych jezior zaczynając na wielkich obszarach morskich kończąc. Ze względu na przeznaczenie jachty dzielimy na regatowe, turystyczne, szkoleniowe i specjalistyczne.
Charakterystyka jachtów.
Jachty napędzane żaglem mogą pływać we wszystkich akwenach wodnych, dość łatwo poddają się przechyłom, stąd konieczność dokładnego wyważenia środka ciężkości jachtu, by podróż była bezpieczna. Jachty motorowe są łatwiejsze w prowadzeniu, gdyż siła wiatru nie działa na nie tak mocno jak w żaglowych. Jachty z podwójnym napędem, czyli żaglowo- motorowe łączą w sobie wszystkie wymienione wcześniej cechy. Jachty żaglowo – wiosłowe służą głównie do podróży po małych jeziorach.
Jachty regatowe, to takie, które są przeznaczone do rywalizacji sportowej, specjalnie konstruowane, szybkie i sprawne. Natomiast szkoleniowe, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do nauki żeglarstwa i prowadzenia szkoleń. No i wreszcie jachty turystyczne, o małej powierzchni ożaglowania służące do krótkich podróży. Wynajem jachtów na pewno ułatwia znajomość ich rodzajów, bo znając swoje preferencje, wiemy, o co pytać.

Podział jachtów

Ze względu na obszar i warunki pływania są to jachty:

 • oceaniczne, przeznaczone do dalekich rejsów, możliwość podróży przy fali powyżej 4 m;
 • pełnomorskie, przeznaczone do rejsu po dużych obszarach wodnych, gdzie fala nie przekracza 4m;
 • przybrzeżne, do rejsów po wodach przybrzeżnych, jeziorach, zatokach, zalewach;
 • na wody osłonięte, rejs po kanałach, rzekach, czy małych zatokach.

Ze względu na konstrukcję kadłuba jachty dzielimy na:

 • mieczowe, o znacznej szerokości kadłuba;
 • balastowe, ich stateczność poprzeczną zapewnia balast;
 • balastowo-mieczowe, łączące obie te cechy;
 • wielokadłubowe, w tym katamarany i trimarany.

Ze względu na materiał konstrukcyjny dzielą się na:

 • drewniane – sklejkowe lub fornirowe;
 • metalowe;
 • kompozytowe, inaczej laminatowe.

Zalety rejsu jachtem

Rejs jachtem to niezwykła przygoda dla każdego, kto uwielbia wodę i czynny na niej wypoczynek. To doskonały relaks na wodzie, bo cóż może być piękniejszego niż podróż po Polsce i Europie, jachtem, który na czas rejsu jest naszym domem i hotelem. Nie musimy się martwić o nocleg – wszystko mamy na miejscu. Jedynym naszym zmartwieniem jest wynajem jachtów, które zaspokoją nasze potrzeby podróżne. Dopasowanie jachtu do wyznaczonej trasy podroży pozwoli na dotarcie do wielu niezwykłych miejsc i obejrzenie wspaniałych krajobrazów i ciekawostek przyrodniczych. Wszystko to jest możliwe dzięki coraz lepiej rozwijającemu się przemysłowi i gospodarce rzecznej. W naszym kraju jest coraz więcej możliwości zorganizowania wspaniałego rejsu jachtem, a podróż po akwenach Europy nie jest już niczym zaskakującym. Warto skorzystać z tak różnej od codziennych ofert formy wypoczynku i pozwolić sobie na nawet dwu miesięczne wakacje jachtem. Może się ona okazać niezapomnianą podróżą naszego życia, o której będziemy długo opowiadać naszym bliskim i znajomym. Taka podroż to wielka przygoda warta rozważenia.

zdjęcia: sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.