Sardynia – Turystyczny raj na Morzu Śródziemnym

Włochy to piękne wybrzeża i malownicze miasta. Ten kraj, tak chętnie odwiedzany przez turystów, zachwyca również wyspami leżącymi na Morzu Śródziemnym. Biura podróży już dawno odkryły turystyczny potencjał Sardynii, która spokojnie może konkurować z największą włoską wyspą, czyli Sycylią. Sardynia, tak często pojawiająca się w ofertach typu last minute, czaruje turystów pięknymi krajobrazami, śródziemnomorskim klimatem oraz malowniczymi wybrzeżami.

SardyniaMa też Sardynia swą długą historię, a najstarsze ślady osadnictwa odkryte na wsypie pochodzą z okresu neolitu. Prawdziwy rozwój wyspy nastąpił jednak w epoce brązu, czemu sprzyjały miejscowe bogactwa mineralne. W swych dziejach Sardynia bywała celem licznych podbojów. Rządzili nią Wandalowie, władali nią panowie Bizancjum. W dziejach wyspy częstym zjawiskiem były również najazdy ze strony Arabów. W latach 60. XIX wieku, po zjednoczeniu Włoch, wyspa stała się częścią Królestwa Włoskiego. Dziś, jako region autonomiczny, jest jednym z ważniejszych włoskich ośrodków turystycznych.

Sardynia
Co koniecznie trzeba zobaczyć na tej wyspie? Sardynia znana jest głównie z „grobowców olbrzymów” oraz okrągłych, kamiennych budowli z epoki brązu, znanych jako nuraghi. Można je podziwiać m. in. w Barumini w południowej części wyspy. Zachwyca również zabudowa starego miasta Cagliari oraz tamtejsze Muzeum Archeologiczne. Dla miłośników przyrody godnym polecenia miejscem jest Park Przyrodniczy Gór Gennergentu, a dla tych, dla których najważniejszy jest wypoczynek – piękne plaże. Te najbardziej znane znajdują się w Porto Cervo oraz w Porto Rotondo.

zdjęcia: sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.