Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie kojarzą nam się z luksusem, na który mało kogo stać. Warto jednak sprawdzić, czy aby przypadkiem nie jesteśmy w stanie polecieć na wymarzone wakacje, np. na Teneryfę czy Lanzarote, płacąc tyle samo, co za mniej „ekskluzywne” destynacje.

Oferty last minute dają nam szansę odwiedzenia Wysp Szczęśliwych, bo tak mawia się o Wyspach Kanaryjskich, za rozsądną cenę (Wyspy Kanaryjskie last minute). Warto wcześniej dowiedzieć się co nieco o tym rejonie świata, bo w przypadku najkorzystniejszych ofert last minute na podjęcie decyzji będziemy mieli naprawdę mało czasu.

Najbardziej znane z siedmiu głównych wysp archipelagu położonego na Ocenie Spokojnym to: Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Geomera, La Palma i El Hierro. Wyspy Kanaryjskie są pochodzenia wulkanicznego, dlatego oferują nam niezwykły krajobraz – wszystkie są górzyste i mają urozmaicony klimat. Zazwyczaj północ wyspy jest ciepła i wilgotna, z bujną florą i fauną, a południe bardziej pustynne i mniej gościnne.

To zróżnicowanie klimatu widać np. na Teneryfie, która może się poszczycić najwyższą górą w całej Hiszpanii. Stożek wulkaniczny, o którym mowa, mierzy 3718 m. Oprócz rewelacyjnego klimatu Teneryfa oferuje szereg atrakcji, m.in. związanych ze sportami wodnymi (windsurfing, kitesurfing, nurkowanie). Na wyspie znajduje się również imponujący kompleks podziemnych jaskiń, z czwartym co do wielkości na świecie La Cueva del Viento – 17-metrowym kanałem pochodzenia wulkanicznego.

Wyspy Kanaryjskie to obok Hawajów największe skupisko jaskiń pochodzenia wulkanicznego na świecie.

Poza Teneryfą najchętniej odwiedzana jest np. Fuerteventura, której krajobraz jest mniej urozmaicony. Nigdzie indziej nie znajdziemy jednak tak imponujących plaż, przeważnie o białym i złotym piasku. Lanzarote to wyspa niemal w całości pokryta zastygłą lawą. Znajdziemy tu również piękny punkt widokowy w dawnym obserwatorium artylerii i sieć podziemnych jaskiń, w których usytuowane są restauracje i sale koncertowe.

Gran Canaria jest wyspą o najbardziej urozmaiconym klimacie ze wszystkich Wysp Kanaryjskich. Jej północne rejony to raj dla roślin, żyzne gleby i wilgotny, tropikalny klimat, rejony południowe są zaś suche i upalne. Gran Canaria to liczne puby i bary, imponujące delfinarium, sporty wodne oraz piękne plaże.

Geomera na pewno zadziwia od pierwszego spojrzenia – jest bowiem… czarna. Jej czarne plaże i wyjątkowy, stożkowaty kształt, przyciągają turystów z całego świata. W centralnym punkcie wyspy znajduje się też wart odwiedzenia rezerwat przyrody. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Garajonay składa się głównie z bardzo rzadkiego lasu wawrzynowego. Znajdziemy tu też ok. 20 gatunków drzew, które rosły na ziemi miliony lat temu.

La Palma to najpiękniejsza wyspa archipelagu, na której w dodatku możemy zobaczyć aktywny wulkan (jego erupcja w 1971 r. doprowadziła do powstania krateru Teneguía). Na La Palmie możemy podziwiać też największy na świecie krater wulkaniczny – La Caldera de Taburiente (głębokość: 736 m, obwód: 27 m).

El Hierro, do XV wieku zwana „końcem świata”, jest najmniejszą wyspa ze wszystkich Wysp Kanaryjskich, jednak w całości uznaną za rezerwat biosfery UNESCO. Wrażenie, jakie robi wyjątkowość przyrody El Hierro, potęguje zastygła gdzieniegdzie lawa.

Wszystkie wyspy z tego niezwykłego, powulkanicznego archipelagu, są warte odwiedzenia. Oferta last minute dotycząca Wysp Kanaryjskich nie powinna nas zaskoczyć, a jedynie przyspieszyć podjęcie decyzji o natychmiastowym urlopie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.